دوشنبه, 25 آذر 1398
12:15

نفیسه حاجاتی

اردیبهشت، بیشتر از هر ماه دیگری ماه سفر  است. هوای خوب و روزی به نام شاعر مهم پارسی و شهرهای کهن عزیزی همچون اصفهان و شیراز را در این ماه داریم و فرصت برای سفرهای طبیعی و تاریخی بسیار است.

    گردشگری به یاد سعدی
«بسیار سفر باید تا پخته شود خامی/ صوفی نشود صافی تا در نکشد جامی» یا «عشق و دوام عافیت مختلفند سعدیا/ هر که سفر نمی‌کند دل ندهد به لشکری » ابیات بسیار معروفی از شاعر سفردوست ایران است. اول اردیبهشت ماه، روز سعدی بود. امکان ندارد ایرانی‌ای باشد که یک بیت از چهار هزار بیت اثر منظوم «بوستان» را نخوانده و خواندن یک خط از هشت فصل کتاب «گلستان»اش را هم تجربه نکرده باشد. حتما این سخنان آهنگین چون در و گوهر، در مدرسه و دانشگاه، از تلویزیون و رادیو یا حتی ضبط صوت ماشین به گوشتان رسیده. کیارستمی فقید هم لقمه‌های حاضر و آماده خوبی از  اشعار سعدی را در کتاب «سعدی از دست خویشتن فریاد» فراهم کرده است. آرامگاه سعدی نزدیک بزرگ ترین و زیباترین باغ شیراز قرار دارد؛ باغ دلگشا که سابقه بقایش به دوران ساسانیان برمی‌گردد.

    فرش قرمز گردشگری در زادگاه نیما
یوش روستایی در پنج کیلومتری بخش بلده شهرستان نور هم در  اردیبهشت دیدنی است؛ زادگاه پدر شعر نوی پارسی روستایی مولد در تولیدات محصولات کشاورزی و دامی و صنایع دستی. به تازگی هم مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران از بازسازی این روستا و تبدیلش به مقصد گردشگری پررونق خبر داده است. خانه نیما یوشیج ، برج کیا داوود، رودخانه یوش، کوچه باغ های بکر، ارتفاعات زیبا، باغ های میوه، چشمه ها، خانه های تاریخی میرزا مهدی خان و باغ شاه از جاذبه های گردشگری روستا هستند.

    گلستانه با عطر گل محمدی و یاد شاعر
گلستانه از توابع شهرستان کاشان در استان اصفهان هم یک مقصد گردشگری خوب اردیبهشتی است؛ زادگاه سهراب سپهری جایی که ریشه اشعار این شاعر را در خود دارد؛ «و در مسیر سفر مرغ‌های باغ نشاط/غبار تجربه را از نگاه من شستند/به من سلامت یک سرو را نشان دادند/و من عبادت احساس را/ به پاس روشنی حال/ کنار تال نشستم و گرم زمزمه کردم/ عبور باید کرد/و هم نورد افق های دور باید شد» سفر یک روزه به این مقصد خوب که در 250 کیلومتری شهر اصفهان است، یک انتخاب خوب اردیبهشتی خواهد بود مخصوصابا عطر گل محمدی که این روزها کم‌کم در منطقه استشمام می‌شود.