چهارشنبه, 26 تیر 1398
13:47

فعالیت های طبیعت گردی علاوه بر خطاهای انسانی با خطراتی همراه است که کنترل آن در دست انسان نیست و عوامل طبیعی همچون سیل، رعد و برق، طوفان و سرمای شدید نیز در سفرهای طبیعت گردی می تواند خطر ساز باشد. همین هم دلیل محکمی است که  مسوولیت  هدایت یک تور را برای راهنما و همینطور برای آژانس  بسیار سنگین می سازد. حال باید دید وجود بیمه های امروزی که با نام بیمه تورهای زیارتی و گردشگری ارائه می شود، کارایی کافی را دارد یا در واقع فقط در حد یک نام باقی مانده است و آیا حمایت قطعی و کاملی پشت آن قرار دارد؟ فراموش نکنیم که با رونق گردشگری ماجراجویانه و استقبال گردشگران ایرانی از این دست تورها مسوولیت و بار روانی برگزار کنندگان افزایش یافته و رشد این صنعت در گرو کارآمدی بیمه نامه ها و حمایت شرکت های بیمه قرار دارد.تمام تورهای مسافرتی موظف به بیمه كردن مسافران خود هستند كه در قرارداد سفر نیز ذكر می‌شود، ولی تا وقتی حادثه رخ نداده، طرفین به مفاد قرارداد و سقف پوشش توجهی نمی‌كنند. بیمه گردشگر در دنیا  انواع و اقسام متفاوتی دارد، اما وجه اشتراک همه آنها  این است که اجباری هستند. بیمه در تورهای طبیعت‌گردی، بیمه مسوولیت مدنی برگزاركنندگان در قبال استفاده‌كنندگان است. سقف پوشش بیمه بسته به نوع بیمه اعم از حادثه یا مسوولیت برای موارد‌ پزشكی و غرامت نقص عضو ‌ تفاوت دارد. قوانین جزایی و قضایی در زمینه طبیعت گردی بسیار سختگیرانه است و در صورت بروز حادثه برگزار کننده  محاکمه خواهد شد. علاوه بر این  تصمیم گیری  در مورد اتفاقات رخ داده بسیار مشکل است. با این حال بیمه برای شرایطی است که برگزار کننده مسوول اتفاق صورت گرفته، شناخته شود و در هر صورت بیمه باید بتواند خسارت گردشگر را پرداخت کند.

    نقاط ضعف بیمه نامه ها
اگر شما برگزار کننده یک تور گردشگری باشید و بخواهید برای آنکه خیال خودتان و گردشگرانتان راحت باشد، تور را بیمه کنید، با دو مشکل اساسی مواجه می‌شوید: اول اینکه سازمان‌های بیمه‌ای اصولا فعالیت‌های پرریسک را حت با مبالغ بالا را بیمه نمی‌کنند و هیچ بیمه نامه خاصی برای چنین فعالیت هایی وجود ندارد. مورد دوم اینکه بسیاری از فعالان این رشته های گردشگری از مفاد و شرایط بیمه آگاهی کافی ندارند و فقط با نام یک قرارداد بیمه ساده و پرداخت حق بیمه به فعالیت می پردازند و این در صورتی است که در شرایط روی‌دادن حادثه بیمه شرایط خاص خود و الزامات پرداخت خسارات را اعلام خواهد کرد و در مواقعی حتی مکان برگزاری تور و امکانات، مورد بازرسی های موشکافانه قرار می گیرد. این درحالی است که حتی در تورهای پرحادثه ای مانند پیست‌های اسکی برگزار کنندگان هنوز هم از شرایط پرداخت خسارت به بیمه شدگان اطلاعات دقیقی ندارند.

  بیمه: هزینه یا سرمایه‌گذاری؟!
مدیر عامل بیمه آسیا در گفت‌وگو با اصفهان زیبا، این موضوع را  دوطرفه می بیند و اعتقاد دارد اکثر مشکل مردم با شرکت‌های بیمه ناشی از نبود آگاهی است و برای حل مشکلات بین بیمه گذاران و بیمه گران هر دو باید آموزش ببینند. آقای شریفی ادامه می‌دهد: «مردم یکی از مهم‌ترین سرمایه گذاری های خود را در قالب هزینه می بینند و به بدترین شکل با آن رفتار می کنند.» به گفته او بهتر است همانطور که مردم برای خرید لوازم خانه یا یک تلفن همراه مدت ها تحقیق می کنند، در این موارد هم به همین شکل عمل کنند و نباید فقط به ارزان تر بودن تعرفه بیمه توجه کنند. بلکه باید با تحقیق دقیق، بیمه مورد نطر خود را با پوشش بیمه ای خریداری کنند.

    الزامات برگزاری تورهای گردشگری در قانون
یک نماینده کانون کارشناسان دادگستری استان اصفهان نیز در گفت و گو با اصفهان زیبا اظهار کرد:  «جهل به قانون دافع مسوولیت نیست و چنانچه حادثه ای رخ دهد،  راهنمای تور اگر در اثر بی اطلاعی از قانون مجوزی را دریافت نکرده باشد، کاملا مقصر شناخته می شود.»آقای مهاجرانی ادامه داد: «از نظر مراجع قضایی تنها چیزی که صلاحیت راهنمای تور را مشخص می کند داشتن کارت از مراجع مربوطه است، به همین خاطر در همه تورها باید از افراد متخصص و اعضای کمیته فنی استفاده شود .» به گفته او ، یکی از مواردی که در اثر بی اطلاعی مشــکل‌ساز است،  اســـتفاده از کارت بیمـــه ورزشی در تورهاست که در واقع این بیمـــه در برنامـــه های طبیعت‌گردی فاقد ارزش است. در صورت بروز مشکل، اولین سازمانی که وارد عمل می شود، نیروی انتظامی و سپس مراجع قضایی هستند  .اگرچه شرکت های بیمه ملزم به پرداخت خسارت هستند، اما این در صورتی است که همه موارد ایمنی و قانونی لحاظ و هیچ گونه تخلفی رخ نداده و البته حادثه رخ داده در پوشش بیمه ذکر شده نیز باشد.

  راه حل برای بیمه گران
اندازه گیری ریسک و خطر برنامه های طبیعت گردی برای شرکت های بیمه ممکن نیست و همین موضوع باعث شده است تدوین یک بسته بیمه ای برای طبیعت گردان سخت به نظر آید و لازم است شرکت‌های بیمه بسته های پیشنهادی کاملی برای طبیعت گردان ارائه دهند. الگوبرداری از قوانین بیمه‌ای و شرایط شرکت‌های بیمه کشورهای دیگر  به کمک قوانین دقیق و مشخصی برای طبیعت گردی در حال حاضر سریع‌ترین راه به نظر می آید،  ولی این موضوع هم عزم خاصی را طلب می کند که رشد تورهای جذاب و جدید را در پی خواهد داشت.