دوشنبه, 25 آذر 1398
11:48

نوروز بهترین فرصت برای سفر است، با وجود تعطیلی‌های مناسب و به اندازه، از نزدیک ترین نقاط به اصفهان تا دورترین آنها می تواند در لیست انتخاب ما باشد. ابتدا بهتر است به مقاصد نزدیک بیشتر توجه کنیم؛ مقاصدی که شاید برای اصفهانی ها چندان هم شناخته شده نیست و سفرهای نوروزی خود را در نقاطی بسیار دورتر گذرانده‌اند، یکی از مزیت های فاصله کوتاه،  استفاده بهینه از تعطیلات است که در آن، هم به مهمانی و عید دیدنی های مان می رسیم و هم به سفری جانانه رفته ایم و برگشته ایم. گذشته از مناطق شمالی و شمال غرب استان اصفهان که هنوز در بهار سردند، می توان به نقاط معتدل تر استان توجه کرد. پیشنهاد من شرق اصفهان و دنیای کویری است که بهترین آب و هوا را برای گشت و گذار در اختیارتان قرار می دهد.اگر به سمت منطقه خور  و بیابانک در شرق اصفهان بروید حدود شش ساعت رانندگی در انتظارتان است که شما را به مقصد بزرگ کویری ایران می رساند. این منطقه از روستاهای زیادی تشکیل شده که در تمام آنها اقامتگاه های بوم‌گردی وجود دارد و برای محل اقامت خود اصلا نگران نباشید،  اما باید بتوانید بین روستاها یکی را که به علایق شما نزدیک تر است را انتخاب کنید. هر روستایی ویژگی های طبیعی خود را دارد و از کویر گردی تا آبگرم را می توان در این منطقه تجربه کرد. اگر اهل سافاری و یا شتر سواری در کویر هستید باید به سمت روستای مصر و یا روستای فرحزاد بروید و آنجا اقامت کنید و از رمل های بلند کویر شب و روز لذت ببرید، اما اگر اهل گشت و گذار در کوچه باغ‌ها و نخلستان های کویری هستید تا از نزدیک با جاذبه های این نوع زندگی و طبیعت منحصر به فردش آشنا بشوید باید به سمت روستای گرمه و مهرجان و ایراج بروید و در اقامتگاه های این روستاها ساکن شوید. هرچند نباید این نکته را  فراموش کنید که فاصله میان تمام روستاهای این منطقه از یک ساعت تجاوز نمی کند و با خیال راحت می توانید از تمامی جاذبه های روستاها استفاده کنید.

   از قبرستان گبری تا قلعه‌های ساسانی
اغلب اصفهانی ها منطقه خور را به کویرش می شناسند، اما این منطقه جاذبه های تاریخی و طبیعی بسیاری دارد که کمتر شناخته شده است. یکی از این روستاهای هیجان انگیز در منطقه روستای ایراج است که بافت سنتی آن حفظ شده و با پیاده روی در کوچه هایی با دیوارهایی کاهگلی به قلعه قدیمی بر فراز روستا می رسید و از آنجا تمام روستا و باغات آن در یک چشم انداز دیده می شود، این روستا به دلیل داشتن چشمه های فراوان آب شیرین که جا به جا در کوچه ها آن را می بینید، دارای باغات مرکبات و انار و خرماست. قبرستانی که به گورستان گبری ها معروف است،  از این نقطه قابل رویت است. دیدن سرو چند هزار ساله روستا را نیز از دست ندهید. کنار این روستا، روستای آبگرم قرار دارد که از اسم آن معلوم است جاذبه اش چیست. می توانید به حوض های مخصوص بانوان و آقایان بروید و ساعتی در آبگرم استراحت کنید. روستای آبگرم و ایراج اقامتگاه ندارند،  اما بسیار نزدیک به روستای گرمه و مهرجان هستند که پر از اقامتگاه های بوم‌گردی هستند و برای گردش در این منطقه انتخاب آنها بهترین گزینه است.

    روستای گرمه و مازیار آل داوودش
روستای گرمه و ایراج بسیار نزدیک به هم هستند. روستای گرمه یک قلعه بسیار قدیمی دارد که آن را متعلق به دوره ساسانی می دانند و  دیدن آن خالی از لطف نیست، علاوه بر این، قلعه این روستا به یکی از ساکنان خوش ذوقش بسیار معروف و مشهور است. مازیار آل داوود که بعد از سال ها زندگی در فرانسه به دیار مادری اش بازگشته و کمر همت به آبادانی این روستاهای کویری زیبا بسته است، درب خانه اش به روی گردشگران باز است و می توانید بازدیدی از خانه زیبایش داشته باشید.  آقای آل داوود چند اقامتگاه نیز در روستا تاسیس کرده است که بسیاری  از آنها از ماه ها قبل رزرو شده اند، بنابراین باید برای اقامت در آنها عجله کنید. نخلستان و تالاب این روستا نیز دیدنی است و نهایتا چشمه ای که از دل کوه های سرخ رنگش بیرون می آید. روستای بعدی روستای مهرجان است که به دلیل فاصله بسیار کمی که با روستای گرمه و ایراج دارد،  به  راحتی امکان بازدید و گردش در این منطقه را برای شما فراهم می کند و می تواند گزینه مناسبی برای اقامت شما باشد. تعداد اقامتگاه های آنجا نیز زیاد است و قیمت آنها نیز مناسب تر از اقامتگاها ی روستای گرمه است.

    اطلاعات اقامتگاه‌ها و هزینه سفر
تعداد اقامتگاه های منطقه بسیار زیاد است و همانطور که ذکر شد در تمام روستاها اقامتگاه بومی وجود دارد. در شهرستان خور هتل بالی برای مسافرانی که شرایط لوکس تری برای اقامت مد نظر دارند گزینه مناسبی است و از آنجا با تمام روستا از 30 کیلومتر تا 90 کیلومتر فاصله دارید. در روستای فرحزاد، اقامتگاه بارانداز در دل کویر منتظرتان است که خانواده ای بسیار مهربان سال هاست که میزبان گردشگران هستند   هر گردشگری که یک بار مهمان آنها شده است، هر سال برای تجدید خاطراتش باز  به سراغشان می رود. در روستای مصر تعداد زیادی اقامتگاه وجود دارد که معروف ترین آنها  اقامتگاه افضل و نگارین و بیراهه است که اقامتگاه هایی بسیار زیبا هستند. دو روستای مصر و فرحزاد حدود پنج کیلومتر با هم و با شهرستان خود 90 کیلومتر فاصله دارند و از آنجا تا گرمه و ایراج حدود 130 کیلومتر راه است و اگر در این روستاها اقامت کنید به راحتی می توانید به سمت دیگر منطقه بروید و از جاذبه های آنها نیز  بهره ببرید. در روستای گرمه اقامتگاه آتشونی و عزیز و در روستای مهرجان اقامتگاه  مهرجان قرار دارد.