دوشنبه, 25 آذر 1398
11:02

احسان ناجی

فصل بهار که می‌شود، باید کوله را بست و آماده گذاشت تا در هر فرصتی، هر چند محدود، بتوانیم بی هیچ اتلاف وقت، راه سفر را در پیش بگیریم. مثلا پیشنهاد ما برای این آخر هفته‌تان، مسیری است که از کنار زاینده رود زیبا آغاز می‌شود و شما را به شکوفه‌گردی در میان روستاهایی با نام‌های جالب می‌برد! بخشی از مسیر گردشگری پیشنهادی ما در استان اصفهان و بخشی از آن هم در استان چهار محال و بختیاری است و از شهرها و روستاهای نجف آباد، تیران، سامان، شوراب‌صغیر، کاهکش، چم خرم، چم نار، چم طاق، چم حیدر، چم یوسفعلی، چم نور، چم کهریز، چم علیشاه، زرین‌شهر و یاسه چاه می‌گذرد. این مسیر برای سفرهای یک تا دو روزه آخر هفته مناسب است.

بهار را از دست ندهید و تا هنوز فرصت هست، این آخر هفته را در طبیعت و در میان شکوفه ها و درختان تازه سبز شده بگذرانید. برای یک سفر خوب و یک روزه در کنار خانواده روستاهای زیادی نزدیک اصفهان وجود دارد که زیباترین آنها در کنار زاینده رود زیبا هستند و البته خوشبختیم که رودمان هم زنده است و می‌توانید مسیر زنده رود  را بگیرید و به سمت شکوفه‌ها بروید. برای آخر هفته شما روستاهایی را در نظر گرفته ایم که نه تنها زیبا و بی همتا هستند، بلکه از واژه مشترک «چم» در ابتدای نام خود برخوردارند که البته از این دست روستاها در اطراف ما کم هم نیست و روستاهای بسیاری وجود دارد. از لحاظ لغوی معناهای زیادی دارد، اما آنچه بیشتر در ذهن مردم جا دارد و در فرهنگ «عمید» هم این چنین تعریف شده است، به معنای پیچ و خم است. حال با ما باشید تا با چندین روستا از این دست آشنا شویم.

     از اصفهان به شوراب صغیر
صبح زود با سرزدن سپیده دم اصفهان را به سمت «نجف آباد» و بعد از آن «تیران» ترک کنید. وقتی وارد شهر تیران شدید مستقیم حرکت کنید. به آخرین میدان تیران که می رسید، با تابلو «به سمت سامان» مواجه می شوید. به سمت چپ رفته و جاده را به سمت سامان طی کنید تا به روستای «شوراب صغیر» برسید. در این شهر که سمت چپ جاده قرار دارد، از ابتدای جایی که گارد ریل‌های وسط جاده شروع می‌شود، باید به سمت چپ رفته و وارد جاده شوراب صغیر به «کاهکش» شوید. جاده پیچ در پیچ با شیب زیاد  و رو به پایین است و دو طرف جاده با درختانی زیبا آراسته شده‌ و بعد از میان روستا می گذرد و به رودخانه می رسد. جایی که پل باریک و آهنی کاهکش سر راه شما قراردارد و مکان مناسبی برای استراحت و خوردن صبحانه و حتی پیاده روی از  سمت رودخانه است و نقطه شروع روستاگردی شما هم همین جا خواهد بود.

   چم‌گردی!
از پل کاهکش به سمت روستای «چم خرم» جاده ای باریک و رو به بالا وجود دارد و این روستا از بالا منظره ای بسیار زیبا از رودخانه را به شما ارائه خواهد داد. نیمکتی نیز  آنجا وجود دارد که ساعاتی را می توان بر روی آن نشست و جریان پیچ در پیچ رودخانه را به تماشا نشست. اما این «چم» اول است و روستای «چم نار» در فاصله کمی قرار دارد. بعد از گذر از رودخانه و جاده ای زیبا و سرسبز به روستای «چم طاق» می رسید. روستای چم طاق کمی بزرگ تر است و باز باید از رودخانه عبور کرد، اما اگر قصد دارید یک چم دیگر را ببینید که زیبایی آن هم کم نیست، باید به روستای «چم حیدر» رفته و دوباره به این سه راهی باز گردید.

   از چم‌طاق تا چم‌علیشاه
از چم طاق به سمت «زرین‌شهر» یک مسیر وجود دارد، اما اگر علاقه مند به چم‌گردی بیشتری هستید، از چم طاق به غیر از راه زرین شهر جاده خاکی وجود دارد که شما را به سمت روستاهای «چم یوسفعلی»، «چم نور»، «چم کهریز» و «چم علیشاه» می‌برد. اما اگر علاقه به ادامه ندارید، از همان مسیر به روستای کاهکش برگشته و با گذر از پل کاهکش به سمت شهر سامان بروید. سامان از شهرهای خوش آب و هوای استان بختیاری است که حال و هوای خرید گردو و بادام در آن زندگی‌‌بخش است و سوغاتی های خوشمزه آن مانند کشک و لواشک خانگی، لذت آفرین.
 
   پل زمان خان یا یاسه‌چاه
سفر هنوز به پایان نرسیده است؛ از سامان به سمت تیران جاده زیبایی دارد که ابتدای آن سرسبزی بیداد می کند و امکانات گردشگری هم در آن  مهیاست. اما بعد از طی چند کیلومتر از سمت چپ وارد جاده پل زمان خان می شوید و خیلی زود خود را در پارکینگ آن خواهید یافت. پل زمان خان در بین اصفهانی ها معروف است و امکانات اقامتی زیادی نیز دارد و طبعا در این فصل بسیار شلوغ است. اگر علاقه به تماشای  آب خروشان دارید، در همین جا بساط اتراق را پهن کنید! اما اگر باز هم شکوفه و درخت می خواهید با طی 24 کیلومتر دیگر در جاده به روستای «یاسه چاه» بروید. در پایان روز هم با برگشت به سمت جاده سامان به تیران به اصفهان بازگردید.