دوشنبه, 25 آذر 1398
10:30

معاون میراث فرهنگی اصفهان گفت: «فرهنگ ناپسند یادگارنویسی روی بناهای تاریخی، طبقه دوم کاخ هشت بهشت را برای حفاظت از این بنای تاریخی تعطیل کرده است». به گزارش مهر، تعمیرات بی پایان بناهای تاریخی اصفهان به ویژه مسجد امام خمینی (ره)، مدرسه چهارباغ و عمارت عالی قاپو یکی از مواردی است که در این سال ها بسیار مورد بحث قرار گرفته است؛ اما در این میان عابرانی که از پارک شهید رجایی اصفهان عبور می کنند و یا گردشگرانی که برای بازدید از کاخ هشت بهشت به این مکان می آیند با این تابلو روبه رو  می شوند که «طبقه دوم عمارت هشت بهشت به دلیل تعمیرات تعطیل است»

 

 

هشت بهشت؛ کاخی زیبا و مهجور
بنای دو طبقه کاخ هشت بهشت که روزگاری زیباترین کاخ عالم هم نامیده می‌شد در روزگار شاه سلیمان صفوی در نزدیکی باغ بلبل ساخته شد؛ باغ وسیعی که عمارت در آن واقع شده جزیی از باغ بزرگ نقش جهان بوده ‌است و به گفته برخی تاریخدانان این باغ نشیمن هشت سوگلی حرم پادشاه بوده است، که چهار نفر در طبقه همکف و چهار نفر دیگر در طبقه اول سکنی گزیده بودند. این بنای دو طبقه با طاق های زیبا و تزیینات فراوان یکی از نمونه‌های درخشان معماری عصر صفویه به شمار می‌رود. بخش مرکزی کاخ به صورت چهار صفه ساخته شده و ایوان آن رو به شمال است و سقفی که بر فراز این بنای چهار صفه استوار است پوشیده از مقرنس‌های گچی خوش رنگ و خوش طرح است. اتاق های طبقه اول در چهار گوشه عمارت تزییناتی از گچ بری و نقاشی دارند. در طبقه دوم عمارت نیز مجموعه‌ای از رواق‌ها و اتاق ها و طاق ها و پنجره‌ها بر زیبایی آن می‌افزایند که در این طبقه به راهروها و اتاق های متعددی تقسیم شده که هر یک تزیینات خاصی دارند و در برخی حوض آب و در بعضی بخاری‌های دیواری تعبیه شده‌اند. دیوارها را نیز آینه‌های فراوان می‌پوشانیده‌اند و تمام سقف‌های کاخ را موزاییک‌های بسیار عالی پوشانیده و دالان ها و غلام‌گردش‌های بسیار زیبا و هماهنگ آنها را احاطه کرده‌اند. زیبایی های این کاخ به اندازه ای است که برخی گردشگران خارجی آن را از زیباترین کاخ های جهان و فرح‌انگیزتر از مجلل‌ترین کاخ های ممالک اروپایی نامیده اند.

 

 

تعمیرهای بی‌پایان یا بهانه‌هایی برای حفاظت؟!
تابلوی «طبقه دوم به علت تعمیرات تعطیل است» شنیده شده که بیش  از ۱۵ سال است که بر سر در این بنای باشکوه عصر صفوی مانده. بر این اساس بخش قابل توجهی از زیبایی‌های کاخ هشت بهشت، گچ بری‌ها و نقاشی‌های زیبای آن در طبقه دوم آن نهفته است و با توجه به قدمت این تعمیرات و عدم بازگشایی آن حتی برای مدتی کوتاه در طول این سال ها به نظر می رسد دلیل دیگری برای تعطیلی این کاخ زیبای صفوی وجود داشته باشد. ناصر طاهری در گفت وگو با مهر، در ارتباط با تعمیرات پایان ناپذیر طبقه دوم عمارت هشت بهشت گفت: «باید دقت داشته باشیم که همیشه بحث حفاظت از آثار تاریخی بسیار مهم تر از نگهداری آن است که این مطلب درباره این کاخ زیبا نیز صدق می کند». معاون میراث فرهنگی اصفهان بیان داشت: «برای حفاظت صحیح از بنای تاریخی نیازمند تجهیزات کامل از جمله دوربین های مداربسته برای کنترل گردشگران و نیروی کافی حفاظت هستیم، اما بودجه کافی برای حفاظت کامل از تمام آثار تاریخی اصفهان وجود ندارد». او با بیان اینکه به این شکل اگر درب بنایی تاریخی به طور کامل باز باشد و هرکسی بتواند به تمامی بخش های یک کاخ دسترسی داشته باشد امکان حفاظت کامل از آن وجود ندارد، اضافه کرد: «در بحث نگهداری آثار تاریخی با این مطلب روبه رو هستیم که به دلیل عدم فرهنگ سازی صحیح بسیاری از گردشگرانی که برای بازدید وارد چنین کاخ هایی می شوند اقدام به نگاشتن یا کنده کاری و یادگارنویسی بر دیوارهای کاخ می کنند و این امر با توجه به عدم امکانات کافی برای حفاظت مشکل ساز شود». طاهری با اشاره به اینکه طبقه دوم کاخ زیبایی های قابل توجهی دارد، ابراز داشت: «با توجه به اینکه میراث فرهنگی نیروی کافی برای حفاظت فیزیکی از تمام آثار تاریخی اصفهان ندارد مجبور به حفاظت از این کاخ بدین شکل هستیم». او با بیان اینکه تمامی طبقات عالی قاپو نیز برای بازدید عموم باز نیست و تا زمانی که به این فرهنگ عمومی حفاظت از آثار تاریخی در میان گردشگران نهادینه نشود امکان بازگشایی آنها وجود دارد، گفت: «ببینید، با توجه به شکل خاص این عمارت چه مقدار نیرو برای حفاظت کامل این بنا لازم است و با توجه به مارپیچ بودن راه پله ها هر میزان نیرو در پله ها بایستند بخشی از بنا از دید دور می ماند؛ بنابراین مجبور به حفاظت فیزیکی از این بناها به شکل دیگری هستیم».