چهارشنبه, 26 تیر 1398
13:12

عکس جزیره سنتورینی یونان/ سپهر صناعی راد
متن سپهر صناعی راد
راهنمای تور

 


گزارش سفر به یونان را از 11 سال پیش، آغاز می‌کنم؛ چرا که دوران نوجوانی‌ام در این کشور رقم خورد. دوران تحصیل، ورزش و بازیگوشی‌های یک نوجوان ایرانی در کنار نوجوانان یونانی با فرهنگ و آداب و رسوم خودشان، تنها چیزی که از گذشته می‌توانم بیان کنم این است که هرگز در آن کشور احساس غربت نکردم. علاقه به سفر باعث شد رشته تحصیلی گردشگری را تا مقطع کارشناسی ارشد ادامه دهم و دوره‌های تخصصی راهنمای تور را بیاموزم تا به ایده‌آلم برسم و در این صنعت مشغول به کار شوم. زمانی که از آژانس های مسافرتی با من تماس می‌گیرند و اجرای تور یونان را به من پیشنهاد می دهند به دلیل تجربه زندگی حس می کنم وظیفه ای بر روی دوش من می گذارند تا فرهنگ غنی این سرزمین به دیگران آنطور که شایسته است معرفی کنم. جدیدترین سفرم به یونان، به نوروز 94 و تور 15 نفره‌ای که به این کشور بردم، بازمی‌گردد. برنامه ما 9 روز بازدید از این کشور و دیدن شهرهای «تسالونیکی»، «آتن» و جزیره «سانتورینی» بود.

 

 

تسالونیکی؛ شهر مجسمه‌های تاریخی ایران و یونان
ابتدا با پرواز به «تسالونیکی» دومین شهر بزرگ و مهم یونان رفتیم. دو روز را در این شهر سپری کردیم. در اولین قدم به همراه مسافران در تسالونیکی این نظریه مطرح شد که اگر مردم این شهر به جای یونانی به فارسی سخن بگویند، انگار که در یکی از خیابان‌های شهر خودمان مشغول پیاده‌روی هستیم! تسالونیکی واقعا شهر زنده و پر هیجانی است. از دیدن مردم و سبک زندگی و توجه و صمیمیت شان با توریست‌ها لذت می‌برید. اینجا شهری است که تاریخ پر فراز و نشیبی اعم از زلزله و آتش سوزی های بزرگ و مهیب را پشت سر گذاشته است که باعث تخریب بخش وسیعی از آثار دیدنی و تاریخی شده است، شهری که می گویند دومین شهری است که مسیحیت در آن رواج یافت و امروزه دارای میادین تاریخی و گذرگاه های مخصوص دوچرخه سواری و پیاده روی در کنار دریا و جاذبه های فراوان تاریخی به سبک مدرن هستند. ازجمله «برج سفید» یا «برج خونین» که روزگاری بخشی از دیوار شهر محسوب می شده و به عنوان زندان و شکنجه گاه نیز بوده است و حالا از آن به عنوان نماد شهر یاد می کنند و «طاق نصرت گلاریوس» در میدان دیگری از این شهر یادآور تراژدی تاریخی دیگری است. در شهرهای یونانی مجسمه‌ها و تندیس های فراوانی وجود دارند که تعداد فراوانی از آنها حاکی از رابطه نه چندان دوستانه بین ایرانیان و یونانیان در آن زمان دارد. برای مثال در کنار برج سفید مجسمه ای بزرگ از اسکندر مقدونی وجود دارد که در کنارش کتیبه ای به چشم می خورد که نشان می دهد ارتش هخامنشی در حال فرار از ارتش مقدونی به فرمانروایی اسکندر مقدونی هستند. در این دو روز سعی کردیم به همراه همسفران تمامی این جاذبه ها و موزه ها را با تامل، دقت و تطابق تاریخی با سرزمین خودمان مورد بازدید قرار دهیم. راستی بد نیست بدانید که آتاتورک در سال 1881 در این شهر به دنیا آمده است.

 

 

سنتورینی؛ بهشت آبیِ آرام
دومین مقصد ما در تور 15روزه، «جزیره سنتورینی» بود. جزیره ای که در «مجمع الجزایر سیکلادس» قرار گرفته است. به محض ورود همگی در شوکی از زیبایی این جزیره فرو رفتیم. مکانی که به واقع لقب «بهشت آبی» لایق آن است. شاید به تعبیری درک این همه زیبایی را در یک فریم عکس نتوان دید مگر آنکه به آن جزیره پای بگذاریم. چهار روز در آن جزیره بودیم. چهار روزی که مثل برق گذشت و همگی مبهوت زیبایی و حال و هوای رومانتیک این جزیره شده بودیم. در سنتورینی احتیاجی نیست مدام به فکر بازدید از سایت‌های تاریخی باشید. فقط باید آرام باشید و از مناظر و آب و هوای فوق‌العاده‌اش لذت ببرید. اکثر توریست‌های این شهر برای آرامش انتخابش می‌کنند. ما البته از جاذبه‌های توریستی دیگرش هم دیدن کردیم از جمله یک صخره آتشفشانی نیمه فعال، چشمه آب گرم که تجربه‌اش در خنکای فصل بهار لذت‌بخش بود و منطقه باستانی آکروتری که به روایت محلی‌ها، افسانه آتلانتیس در آن رخ داده است.

 

 


از جنگ‌های تاریخی تا شباهت‌های معاصر
فرهنگ و آداب و رسوم این مردمان مثل موسیقی، غذا، نوع لباس پوشیدن به خصوص جوامع محلی بسیار به ما ایرانیان تشابه دارد. حتی چهره‌ها نیز شاید از دیگر اقوام همسایه به ما نزدیک‌تر باشند. ابتدای سفر از مسافران که در طبقات تحصیلی متفاوتی هم بودند، خواستم نظر و دیدگاه خودشان را درمورد یونان و یونانی ها بگویند. همگی پاسخ‌های شبیه به هم ارائه دادند مبنی بر اینکه ما تاریخ مشترک داریم و جنگ‌های فراوان داشته‌ایم؛ مثلا آنها تخت جمشید ما را تخریب کردند، خشایارشاه آکروپلیس آنها را ویران کرد. در مورد فیلم 300 و اعتصابات گسترده در این کشور و خلاصه از این قبیل موضوعات صحبت کردیم. بعد در روز آخر سفر هم با توجه به تجربه ملموسی که از زندگی مردم یونان پیدا کرده بودند، سوال را دوباره پرسیدم. این بار پاسخ ها کمی از فضای جنگ و خونریزی و تخریب دور و تبدیل شده بود به صحبت درباره تشابه فرهنگی و آداب رسوم ایرانی‌ها و یونانی‌ها. اینکه دو قوم چه تشابه‌های مثبت و نزدیکی به هم دارند که از آن غافل شده‌ایم. از آن طرف وقتی با یونانی‌ها هم صحبت کنید بی‌شک همین اتفاق می‌افتد. آنها هم قبل از آگاهی کامل و تجربه سفر در ایران پاسخ هایی مشابه مسافران این گروه در ابتدای سفر خواهند داد.

 

 

آتن: پایتخت فسلفه و فرهنگ اروپا
سپس مسیرمان را با کشتی به سمت آتن، پایتخت فرهنگ و فلسفه اروپا، ادامه دادیم و آغازی دوباره از تجربه سفر در این شهر اعجاب انگیز داشتیم. یک روز کامل را به دیدن جاذبه‌های گردشگری شهر آتن اختصاص دادیم. مثل «تپه باستانی پارتنون»، «معبد آکروپلیس»، «معبد زئوس»، «ورزشگاه المپیک باستانی»، «کتابخانه و دانشگاه آتن»، «ساختمان پارلمان»، «محله باستانی پلاکا» و «میدان سینتاگما» که محل تجمع و اعتصاب های اخیر معترضان این شهر است. در این شهر حال و هوای تاریخ، افسانه، اسطوره‌ها و فلسفه به مشام می‌رسید. حمل و نقل در این شهر خیلی ارزان تر از دیگر پایتخت های اروپایی است. قیمت تاکسی نیز شاید هم قیمت تاکسی های دربستی خودمان در تهران تمام شود. حتی اینجا غذا هم ارزان تر از همه جاست. غذاهای خوشمزه و باب میل ما ایرانیان شاید یکی دیگر از جاذبه های این کشور باشد. برای من بازدید از بقایای آکروپلیس و دیگر سایت های باستانی این شهر و دیگر شهرها به دلیل سابقه پر رنگ و طولانی در دوران باستان مثل بازدید از تخت جمشید و دیگر مکان‌های باستانی کشورمان خودمان، لذت‌بخش بود.

 

 

ماسوله‌های یونان!
باقی سفر را ما به بازدید از 3 جزیره (پروس، هیدرا و آجینا) نزدیک به آتن اختصاص دادیم. وسیله حمل و نقل تا جزایر هم قایق های تفریحی و موزیکال بودند. نکته قابل توجه اکثر جزایر یونانی، از جمله سانتورینی، این است که خانه‌هایی دارند با دیوارهایی سفید و در و پنجره‌هایی رنگی به ویژه رنگ آبی و حتی پیاده‌رو‌ها و پلکان‌هایی به رنگ سفید که هر ساله رنگ آمیزی می‌شوند تا همیشه تمیز و چشم نواز به نظر برسند. اگر کمی به رنگ پرچم این کشور دقت کنیم، فلسفه این کار را به خوبی درک می‌کنیم؛ دریا و آسمان و صلح، دو رنگ آبی و سفید. بسیاری از این جزایر مسکونی به دلیل موقعیت زمین شناسی بر روی صخره ها بنا شده اند که می توان سبک خانه سازی‌های آنها را به روستای «ماسوله» خودمان تشبیه کرد.خانه هایی پلکانی که سقف های آن، حیاط خلوتی برای خانه های بالا دستشان هستند.

 

 

غذاگردی یونانی
غذاگردی در یونان را از دست ندهید. گوشت و سیب زمینی مواد اولیه اغلب غذاهای یونانی هستند و البته زیتون و سالاد یونانی هم که جایگاه ویژه‌ای روی میز غذای یونانی‌ها دارند. اصولا از روغن زیتون زیاد برای طبخ غذاهایشان استفاده می‌کنند و ماست معروفی هم دارند. قیمت غذاهایشان از بقیه کشورهای اروپایی بسیار کمتر و به طور متوسط بین 6 تا 15 یورو است. دقت کنید که با این قیمت در اکثر کشورهای اروپایی، غذای خوبی نمی‌توانید پیدا کنید، اما اینجا در یونان با 15 یورو بشقابی از انواع غذاهای خوش‌طعم و با کیفیت برایتان می‌آورند که به راحتی می‌تواند ناهار دو نفر باشد. سه نمونه از غذاهای مشهور یونان عبارتند از سوولاکی، موساکا، گیروپیتا. سوولاکی (souvlaki ) از گوشت قرمز مرغوب تهیه می‌شود و چیزی شبیه کباب چنجه خودمان است. موساکا(moussaka) شبیه لازانیاست. مخلوطی از گوشت چرخ‌کرده پنیر، ادویه و گوجه که دو نوع است؛ موساکای سبزیجات و موساکای گوشت. موساکای سبزیجات از بادمجان، کدو، گوجه، سبزیجات، ادویه و پنیر و سیب زمینی است. گیرو پیتا (gyro pitta) غذایی شبیه کباب ترکی لای نون‌های گرد به نام پیتاست به همراه پیاز، ادویه، سیب زمینی و البته «ماست جاجیکی» که ماست معروف یونانی است و از ماست پرچرب با موسیر و ادویه مخصوص تهیه می‌شود. این غذا هم 2 نوع دارد؛ یک نوع از آن با گوشت خوک تهیه می‌شود و نوع دیگر از گوشت گوساله.

 


یونان؛ مقصد جدید گردشگران ایرانی
با توجه به اینکه کشور یونان در حال حاضر از وضیعت خوب اقتصادی برخوردار نیست، اما با تلاش هایی که این چند سال در زمینه رشد صنعت گردشگری انجام داده اند، توانسته اند بدنه و جایگاه گردشگری را یکی از مهم ترین ابعاد اقتصادی خود قرار دهند که همین امر باعث رونق گردشگری و تجمع و ازدیاد جمعیت گردشگران اروپایی، آمریکایی و آسیایی شده تا جایی که مدام با صف‌های بازدید از سایت‌های گردشگری شهرهای مختلف یونان مواجه می‌شوید. بدون شک سفر به یونان برای ما ایرانان که اهل سفر هستیم، بسیار جذاب و خاطره انگیز است. و البته با توجه به شرایط اقتصادی کشور ما، سفر به یونان بسیار مقرون به صرفه‌تر از سفر به خیلی از کشورهای اروپایی است. همچنین نسبت به دیگر کشورهای اروپایی سفر کردن به یونان مقرون به صرفه‌تر است. بنابراین من فکر می‌کنم در آینده‌ای نه چندان دور، یونان به یک مقصد جدید برای ما که عادت به سفر کردن فقط به ترکیه، دبی و تایلند داریم، خواهد شد.

 

 


توضیح گردشگر
در «طاق نصرت گلاریوس» شهر تسالونیکی، نقش هایی حک شده‌ است که مربوط به شکست سپاه ایران در مقابل رومیان در سال 298 میلادی، زمان پادشاهی ساسانی، است. بر این اثر تاریخی، تصویر زانو زدن ایرانیان در مقابل رومیان نقش بسته. البته این نقش را به انتقام از زانو زدن والرین،پادشاه روم در مقابل شاپور اول پادشاه ساسانی در نقش رستم در سال 260 میلادی نسبت می‌دهند!

 

توضیح گردشگر
روند اخذ ویزای یونان درست مانند گرفتن ویزای بقیه کشورهای عضو اتحادیه اروپاست و تنها در زمان، تفاوت دارند. به عبارتی برخی از کشورها به دلیل اینکه سفارت بهتر و معظم‌تری در ایران دارند، روند اخذ ویزایشان سریع‌تر است. مثلا برای گرفتن ویزای فرانسه معمولا فقط یک هفته تا 10 روز زمان نیاز دارید، اما در مورد ویزای یونان این مدت به یک ماه هم می‌رسد. سفارت یونان در ایران در ساختمان کوچکی در خیابان جردن تهران واقع شده با کارمندانی نسبتا کم‌تعداد. برای تسریع روند اخذ ویزا می‌توانید از طریق گرفتن تور از آژانس‌های برتر اقدام کنید؛ چراکه اعتبار آژانس، 90 تا 95 درصد تضمین ‌کننده اخذ ویزا خواهد بود.