چهارشنبه, 26 تیر 1398
13:39

نفیسه حاجاتی

هواپیمایی ترکیه این روزها نام آشناتری برای اصفهانی‌هاست؛ چراکه مسیرهای زیادی را برایمان کوتاه‌تر کرده. حالا بیش از دو سال است که این هواپیمایی پروازهای مستقیمی از اصفهان به استانبول دایر و رفت و آمد خارجی‌ها به اصفهان و اصفهانی‌ها به استانبول و 267 مقصد گردشگری در سراسر جهان را تسهیل نموده؛ کاری بسیار مهم، تاثیرگذار و البته قابل تقدیر. به بهانه آغاز سومین سال فعالیت هواپیمایی ترکیه در اصفهان پای صحبت‌های مدیرکل دفتر اصفهان این شرکت هواپیمایی نشستیم. بخش‌هایی از گفت و گوی یک ساعته ما با زکریا کوروچام را در ادامه می‌خوانید. این گفت و گو به زبان انگلیسی انجام شد و خلاصه‌ای از متن اصلی صحبت‌ها نیز در بخش انگلیسی مجله منتشر شده است.

 

 ایران و ترکیه تاریخ و فرهنگ مشترکی دارند

دوست دارم اول از همه بگویم، من واقعاً خوشحالم که در اصفهان هستم و اصفهان را خیلی بیشتر از بقیه شهرهای ایران دوست دارم. حالا 8 ماه است که به این شهر آمده‌ام و در این مدت واقعا از زندگی در اصفهان لذت برده‎‌ام. مخصوصا که زاینده‌رود دوباره در شهر جریان پیدا کرده و من از این موضوع بسیار خوشحالم. اصفهان یکی از مقاصد ما در ترکیش‌ایرلاین است. این شرکت هواپیمایی، از 6 شهر ایران (تهران، شیراز، تبریز، کرمانشاه، مشهد و اصفهان) به مقصد استانبول پرواز برقرار کرده است و باید این خبر خوب را به شما بدهم که از 15 مارچ، اهواز هم به مقاصد ما در ایران اضافه می‌شود. بنابراین شبکه پروازهای ترکیش ایرلاین در 7 شهر ایران گسترش پیدا کرده که این فوق العاده است که ما به یکی از مهم ترین شرکت‌های هواپیمایی فعال در ایران تبدیل شده‌ایم. می‌دانید که ترکیه و ایران تاریخ مشترک عمیقی با هم دارند و مهم تر از همه این که چیزی حدود پانصد تا ششصدسال است که این دو کشور هیچ مشکلی با هم نداشته‌اند و این واقعا قابل تامل و تحسین است. به همین دلیل ما، مردم ترکیه از زندگی در ایران و کار کردن در این کشور دوست و همسایه، بسیار خوشحال هستیم. زبان و فرهنگ ترکیه و ایران کاملا شبیه هم هستند. جالب است بگویم که ما بیشتر از 8 هزار کلمه در زبان ترکی داریم که ریشه‌شان از زبان فارسی است و این مساله علاقه ما را به زبان فارسی و ایران بیشتر می‌کند. می‌خواهم بگویم همه ما کارکنان هواپیمایی ترکیش که در ایران کار می‌کنیم، واقعا عاشق این کشور هستیم و خیلی خوشحالیم که در اینجا کار می‌کنیم.

 

اصفهانی‌ها سفر و ترکیش ایرلاین را دوست دارند
ما فعالیتمان را در اصفهان از 19 دسامبر 2012 آغاز کردیم و حالا وارد سومین سال فعالیت ترکیش ایرلاین در اصفهان شده‌ایم. در نوامبر 2013 تعداد پروازها از اصفهان را به دو برابر افزایش دادیم. به عبارتی، تا پیش از این ، فقط 2 پرواز داشتیم ولی از این تاریخ به بعد، هر هفته 4 پرواز اصفهان- استانبول انجام می‌شود. خبر خوب این است که در نوروز این تعداد را هم افزایش می‌دهیم.  معتقدم تا اینجا بسیار خوب کار کرده‌ایم و دلیلش حمایت‌های دوستان ما در سازمان هواپیمایی کشور، اداره کل فرودگاه‌های اصفهان، وزارت امور خارجه، شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، سازمان میراث فرهنگی، اداره گذرنامه، استانداری اصفهان، آژانس‌های خدمات مسافرتی و هتل‌ها بوده‌اند.  در سال 2014 ما بیشتر از 44 هزار مسافر را جا به جا کردیم و این یعنی 80 درصد افزایش نسبت به آمار سال قبل. به عبارتی مشخص است که اصفهانی‌ها شرکت هواپیمایی ترکیش را دوست داشته‌اند و البته سفر کردن را! این نکته ما را بسیار خوشحال کرد و باعث شد در تلاش‌هایمان مصمم‌تر شویم.

 

در سال 2014 هفت هزار نفر با پرواز مستقیم ترکیش به ایران آمدند!

مسافران ما در پروازهای اصفهان اکثرا ایرانیان ساکن خارج از کشور هستند که بیشتر از کشورهای آمریکایی و شمال یا مرکزی اروپا به اصفهان می‌آیند تا وطنشان را ببینند. بارها پیش آمده که مسافری به دفتر من آمده و به خاطر برقراری این پروازها از ترکیش ایرلاین تشکر کرده‌اند و گفته‌اند حالا بیشتر از قبل می‌توانند به خانواده و فامیلشان در اصفهان سر بزنند.

 

ترکیش ایرلاین اصفهان را به مدیران آژانس‌های خارجی معرفی می‌کند
یکی از فعالیت‌های مهم هواپیمایی ترکیه در اصفهان، برگزاری فم‌تریپ (FAM Trip) است. فم‌تریپ‌ها برنامه‌های مسافرتی هستند که ترکیش‌ایرلاین به عنوان اسپانسر در برگزاری آنها دخیل است. به این صورت که یک آژانس یا توراپراتور در اصفهان یا هر مقصد دیگری، به عنوان اسپانسر دوم انتخاب می‌شود. تعدادی از مدیران آژانس‌هایی که پتانسیل برگزاری تور به اصفهان را دارند، دعوت می‌شوند. ترکیش ایرلاین تعدادی بلیت رفت و برگشت رایگان تقبل می‌کند و آژانسی در اصفهان، مسوولیت برگزاری تور و فراهم کردن اقامت، ترانسفر و مابقی سرویس‌ها را برای سه روز، برعهده می‌گیرد. مدیران این آژانس‌ها در سفر به اصفهان با این شهر، پتانسیل‌هایش و پکیج‌هایی که آژانس‌های اصفهان ارائه می‌دهند، آشنا می‌شوند. به عبارتی از این به بعد با آگاهی عمیق‌تری می‌توانند گردشگرانی به اصفهان جذب کنند. جدیدترین تورآشنایی که در اصفهان برگزار کردیم، دو ماه پیش بود. مدیران تعدادی از آژانس‌های قونیه به اصفهان آمدند. این شهر به دلیل وجود آرامگاه مولانا، برای ایرانی‌ها آشناست. ما سعی کردیم این آشنایی برای مردم قونیه هم ایجاد شود. رئیس سازمان گردشگری قونیه و رییس میراث فرهنگی منطقه کارامان هم در برگزاری این تور بسیار کمک کردند و مدیران 20 هتل و آژانس قونیه به اصفهان آمدند. نتیجه هم بسیار خوب بود و در جلساتی که داشتیم، چند قرارداد همکاری دوسویه امضا شدند. در سال 2014 ما چند تور آشنایی برگزار کردیم که از کشورهای کرواسی، هلند، ایتالیا و آلمان بودند. در سال 2013 هم از تورهای آشنایی دیگری از کشورهای دیگر داشتیم. بیشتر البته متعهدیم که مدیران آژانس‌های خارجی را به اصفهان بیاوریم و بتوانیم در افزایش تورهای خارجی اصفهان نقش داشته باشیم. هر سال حدود 10 تور آشنایی برگزار می‌کنیم که 8 تور ورودی هستند و 2 تور خروجی.  

 

امیدواریم در انتهای سال 2015، 65درصد افزایش مسافر داشته باشیم
در ابتدای سال 2015 یک جلسه بسیار مهم با تیم بازرگانی‌مان داشتیم و اهدافمان را تعیین کردیم. ما 2 سناریو را دنبال می‌کنیم؛ در سناریوی اول ما فقط 4 پرواز داریم و در سناریوی دوم اجازه افزایش پروازها را گرفته‌ایم و این تعداد به 7 یا بیشتر رسیده است. البته این به اجازه رسمی دولتی و سازمان هواپیمایی کشوری برمی‌گردد. هفته گذشته ما در تهران جلسه بسیار مهمی با آقای دهقان‌ (مدیرکل دفتر نظارت بر فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و موسسات هوانوردی) داشتیم. آنها هم تا به اینجا حمایت‌های زیادی از دفتر اصفهان هواپیمایی ترکیه کرده‌اند و ما بسیار سپاسگزارشان هستیم. بنابراین امیدواریم که تا پایان سال 2015 با افزایش 65 درصدی در تعداد مسافران رو برو باشیم؛ یعنی ان شاء الله در پایان سال جاری میلادی، 70 هزار مسافر (یعنی بیش از 65 درصد افزایش در تعداد مسافران در پرواز خواهیم داشت.

 

مستقیم از اصفهان به یکـی از فرودگاه‌های بزرگ جــهان
پرواز بین دو کشور به توافق‌نامه امضا شده بین آنها بستگی دارد.  هر کشور، یک شهر را به عنوان مادر (Hub city) معرفی می‌کند و پروازها بین دو شهر مادر از دو کشور انجام می‌شوند. ترکیش ایرلاین استانبول را معرفی کرده است. اما شاید در آینده بتوانیم مجوز پرواز مستقیم از اصفهان به شهرهای دیگر ترکیه را هم بگیریم. البته درحال حاضر نیازی احساس نمی‌شود و مسافران به راحتی می‌توانند از استانبول به شهرهای دیگر و البته 267 مقصد مختلف در 108 کشور جهان بروند. ترکیش ایرلاین در حال حاضر به عنوان اولین شرکت هواپیمایی دنیا از لحاظ کشورهای مقصد پرواز شناخته می‌شود به صورتی که به بیشتر کشورها، پروازهای روزانه داریم و حتی برای برخی مسیرها، تا 8 پرواز در روز هم وجود دارد. فرودگاه آتاتورک در استانبول، جزو پررونق‌ترین فرودگاه‌های جهان است.

 

 

راحتی و امکانات بسیار ویژه برای خریداران بیـزنـس کلاس
در هواپیماهای ترکیش ایرلاین ما 3 نوع کابین مختلف داریم که به ترتیب عبارتند از؛ بیزنس کلاس، کامفورت کلاس و اکونومی کلاس. در بیزنس کلاس که بهترین است، اجازه داشتن 10 کیلو بار بیشتر و اجازه استفاده از سالن تجاری (Business Lounge) را خواهید داشت. سالن تجاری هواپیمایی ترکیه در فرودگاه آتاتورک استانبول که مخصوص میهمانان کلاس پروازی تجاری است از برخی فرودگاه‌های دنیا هم بزرگ‌تر است و توانایی میزبانی بیش از هزار نفر را به طور همزمان دارد. کترینگ 24 ساعته صبحانه و ناهار و شام، کتابخانه، زمین بازی برای بچه‌ها، مسجد، سینما، زمین گلف، ماساژ، محل استراحت و حمام همه از جمله امکانات ویژه این سالن برای مسافران کلاس تجاری است. می‌توانید از خروجی مخصوص این کلاس وارد سالن تجاری شوید، منتظر کنترل پاسپورت نشوید چون در سالن تجاری، بدون اینکه در صفی معطل شوید، پاسپورتتان چک خواهد شد.

 


اصفهان یکی از بهترین مقاصد گردشگری دنیا است!
اجازه بدهید در جواب سوالی که گفتید، برقراری پروازهای مستقیم ترکیش از اصفهان چه تاثیری بر صنعت توریسم این شهر دارد، بگویم خود شهر اصفهان، بدون ترکیش و هرگونه شرکت هواپیمایی، بدون هتل‌ها و تورها، شهر فوق‌العاده زیبایی است؛ بنابراین هر کسی در دنیا اگر به این شهر بیاید، بدون شک دوستش خواهد داشت و مقصد بسیار خوبی برای گردشگران است. اما معلوم است که برای ارتقای یک مقصد گردشگری لازم است امکاناتی فراهم شود تا مسافران بیشتر و راحت‌تر بتوانند رفت و آمد داشته باشند. باید هتل‌های مختلفی داشته باشید، باید راهنمایان تور خبره وجود داشته باشند. باید شرکت‌های هواپیمایی پروازهای مختلفی به این مقصد برقرار کنند و خب می‌توانم ادعا کنم از سال 2012 که شرکت هواپیمایی ترکیش در اصفهان شروع به کار کرد، اوضاع صنعت توریسم این شهر هر روز بهتر شده است. من معتقدم در سال‌های اخیر تعداد گردشگران اصفهان با سرعت افزایش پیدا کرده. در این سال‌ها ما گروه‌های زیادی از کشورهای ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا، دانمارک، آمریکا، بلژیک و سوئد داشتیم که مستقیم به اصفهان آمده‌اند. یکی از دلائل استقبال خارجی‌ها در سال‌های اخیر هم این بوده که به لطف و تدبیر وزارت امور خارجه، دیگر احتیاجی به طی کردن روند طولانی اخذ ویزا ندارند و در فرودگاه ویزایشان را دریافت می‌کنند. خوشبختانه در اصفهان هم این روند سریع تر از شهرهای دیگر انجام می‌شود تا جایی که حداکثر زمان اخذ ویزای فرودگاهی نیم ساعت است و این رغبت برای استفاده از پرواز مستقیم به اصفهان را بیشتر کرده است.

 


همکاری ارگان‌ها، اصل مهم ارتقای اصفهان به عنوان یک مقصد گردشگری است
برای ارتقای یک مقصد گردشگری، همکاری بین ارگان‌های مختلف از جمله هتل‌ها، شرکت‌های هواپیمایی، آژانس‌های هواپیمایی، نهادهای مرتبط با گردشگری در مقصد و سازمان میراث فرهنگی آن شهر، خیلی مهم و حیاتی است. همه باید با هم همکاری کنند. خدا را شکر در اصفهان این همکاری وجود دارد. فقط به نظرم مهم ترین کار این است که در سریعترین زمان ممکن تعداد هتل‌های خوب اصفهان را افزایش دهیم. ما الان در فصل کم‌رونق گردشگری خارجی هستیم، اما هتل‌های اصفهان پر هستند. بنابراین به یک همکاری جدی در این بخش نیاز داریم.

 

 

در پروازهای ترکیش از اصفهان، مهمانداران به زبان فارسی صحبت خواهند کرد
وقتی یک مقصد را به مقصدهای پروازی‌مان اضافه می‌کنیم، معنی‌اش این است که به همه جنبه‌های مختلف آن مقصد فکر می‌کنیم. مثلا می‌دانیم که ایرانی‌ها دوست دارند در پرواز، سرمهماندار همان طور که به انگلیسی و ترکی خوش آمد می‌گوید و مواردی را اعلام می‌کند، به فارسی هم این کار را انجام بدهد، بنابراین فارسی را هم اضافه کردیم. همچنین به زودی مهماندارانی که به فارسی صحبت می‌کنند هم در پروازهای مستقیم حضور خواهند داشت.

 

 

زکریا کوروچام، 10 سال پیش، دانشجوی ادبیات انگلیسی بود و در عین حال در کمپانی‌های مختلف کار می‌کرد. یکی از این کمپانی‌ها، یک شرکت بین‌المللی صادرات و واردات بود که در بازارهای آفریقا و ترکیه فعالیت می‌کرد. کوروچام کار در این کمپانی را رها کرد و به شرکت هواپیمایی ترکیش ایرلاین پیوست. در بخش بازرگانی دفتر این هواپیمایی در کشور کویت شروع به فعالیت کرد، مدیر بازرگانی شد و سپس به ایران آمد و سمت مدیر کل دفتر ترکیش ایرلاین در اصفهان را برعهده گرفت. حالا او نزدیک به 8 ماه است که در اصفهان زندگی می‌کند، هر هفته به کشورها و شهرهای مختلف سفر و تلاش می‌کند گردشگران بیشتری را به اصفهان بیاورد. کوروچام که در کودکی از پرواز می‌ترسید، حالا چند سال است که در شرکت هواپیمایی ترکیش کار می‌کند و پروازهای هفتگی به کشورها و شهرهای مختلف، به بخش جدایی‌ناپذیر شغل او تبدیل شده است؛ ویژگی‌ای که حالا مورد علاقه اوست و خود او نیز تاکید می‌کند، چنین است: «مهم ترین حسن کار کردن در ترکیش ایرلاین برای من این بوده که حالا تعداد بی‌شماری دوست از فرهنگ‌‎ها، زبان‌ها و ملیت‌های مختلف در سراسر جهان دارم چون بخشی از وظیفه من سفر به کشورهای مختلف و معرفی شهر محل فعالیتم است. هفته گذشته، برای معرفی اصفهان در نمایشگاه گردشگری به میلان رفته بودم و هفته بعد هم به برلین می‌روم تا در نمایشگاه ITB شرکت و اصفهان را در این نمایشگاه‌ها معرفی کنم و این بهترین ویژگی شغل من است».