پنج شنبه, 31 مرداد 1398
18:11

کاشان به عنوان شهری با پتانسیل‌های بسیار حق داشت که یک مجموعه تمام و کمال داشته باشد؛ جایی که نه فقط توانایی تامین تمام نیازهای فرهنگی، خدماتی و رفاهی مردم منطقه را داشته باشد، بلکه  بتواند پاسخگوی نیازهای گردشگران داخلی و خارجی پرشمار این شهر زیبا باشد و حتی کم‌کم، خود به یک جاذبه گردشگری مدرن منطقه تبدیل شده و پتانسیل‌های گردشگرپذیری کاشان را افزایش دهد.

کاشانی‌ها تصمیم گرفته بودند کاری کنند که گردشگران فقط یک نیم روز یا یک روز به ماندن در کاشان بسنده نکنند، بلکه آن قدر پتانسیل وجود داشته باشد که به  کاشان به عنوان یک مقصد گردشگری کامل نگاه شود. همه اینها باعث شد ایده تاسیس مجموعه‌ای عظیم به نام «کاشان مال» در سالهای 90 و 91 شکل بگیرد. روند ایده پردازی، کارشناسی‌ها و طراحی و اجرای پروژه ادامه داشت و حالا کم کم به زمان افتتاح مجموعه نزدیک می‌شویم.کاشان مال در زمینی به وسعت ۵۰۰۰ مترمربع با زیربنای ۳۵۰۰۰ مترمربع در ورودی کاشان قرار گرفته است. این مجموعه در دو بلوک هفت و ده طبقه شامل هایپرمارکت، هتل پنج ستاره، رستوران، فودکورت، شهربازی، استخر، پارک آبی، مهدکودک، سالن‌های ورزشی، اسپا، سینما و فضاهای فرهنگی و سالن‌های همایش است. دکتر «حسین خدمت» رئیس هیات‌مدیره شرکت «وندای کی‌آشیان» در نشست با خبرنگاران با اشاره به سرمایه گذاری 60 میلیاردتومانی پروژه تا به اینجای کار، گفت: «با تاسیس این مجموعه قصد داریم عمده نیازهای فرهنگی، اجتماعی مردم کاشان را پاسخگو باشیم. چون به تفکر  «پول باید پول بیاورد»معتقد نبودیم. بلکه معتقدیم پول باید ارزش و اعتبار ایجاد کند».

مجموعه کاشان مال طی ماه‌های اخیر، روند پذیرش نیرو تا سه برابر ظرفیت را طی کرده و این نیروها در حال آموزش دیدن در کاشان و تهران هستند و بعد از طی این روند گزینش دوم انجام و نیروهای مستعدتر استخدام خواهند شد. دکتر حسین خدمت، با تاکید بر این که با تاسیس این مجموعه برای 300 نفر از نیروهای بومی منطقه شغل ایجاد می‌شود گفت: «این یک سرمایه گذاری عظیم و آینده نگرانه در کاشان است. ما می‌خواهیم همان طور که همه تورها در مسیر طلایی ایران به اصفهان و یزد می‌روند، به کاشان هم بیایند و حداقل یک شب اینجا اقامت کنند». طراحی و اجرای مجموعه کاشان مال توسط مهندس سید علی صالحی که از معماران پیشرو و خلاق کشور است انجام شده است. صالحی در تشریح ویژگی های این پروژه می گوید: در طراحی و معماری این مجموعه تلاش شده علاوه بر المان های معماری مدرن شاخص های فرهنگی و تمدنی منطقه کاشان نیز مورد توجه جدی قرار گیرد و هم نشینی معناداری بین سنت و مدرنیته ایجاد شود. وی با اشاره به رعایت استاندارد های ساخت و ساز در کاشان مال ادامه می دهد: ما از بالاترین استانداردهای روز دنیا در تمامی مراحل ساخت مجموعه از فوندانسیون تا تاسیسات و معماری داخلی و خارجی و ایمنی و... بهره گرفته ایم.

 
سرمایه گذاری بیش از هزار میلیارد

برای ساخت کاشان مال سرمایه گذاری بیش از هزار میلیارد ریال پیش بینی شده است که 50 میلیارد ریال آن از محل تسهیلات صندوق توسعه ملی وام گرفته شده که توجیه‌کردن این صندوق برای این مجموعه به عنوان صنعت گردشگری کار بزرگی بود که با مساعدت ویژه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  و  با همکاری بانک گردشگری انجام شد.

 

افتتاح فازهای مختلف کاشان مال

فاز اول آن شامل بخش تجاری، فودکورت و شهربازی انشالله تا قبل از پایان سال 95  افتتاح می‌شود. فاز دوم شامل هتل و رستوران در نیمه اول سال آینده و همچنین دیگر بخش‌های وابسته به هتل، سالن‌های همایش، سینما و مجموعه ورزشی در فاز سوم، نیمه دوم سال آینده افتتاح خواهد شد.

 

Kashanmall.ir