شنبه, 16 آذر 1398
00:32

متن  علیرضا دامادزاده  
راهنمای تور طبیعت گردی

 


برای سفر به روستای چورت، جنگل‌های کیاسر و دریاچه میانشه (دریاچه جنگلی چورت) راه های متفاوتی هست؛ اصفهان-تهران-آمل (جاده هراز)-ساری و بعد به سوی کیاسر و جاده فرعی روستا. اصفهان-قم-گرمسار-فیروزکوه- پل سفید- ساری. اصفهان-قم-گرمسار-سمنان-مهدی-کیاسر-جاده ساری و در منطقه خال خیل به جاده روستا می‌رسید. اما مسیری متفاوت و البته از لحاظ زمانی طولانی‌تر هم وجود دارد که پیشنهاد می‌کنم حداقل یک بار تجربه‌اش کنید؛ سفر به ساری با قطار اصفهان-تهران.

 


عکاسی در قطار و دیدن پل ورسک
قطار اصفهان حدود 5 صبح به تهران می‌رسد و بعد، سه ساعت فرصت استراحت دارید. حتی می‌توانید قطارهای زغال سنگی قدیمی که برای تماشا روی ریل هستند را تماشا کنید و بعد حدود ساعت 8 صبح با قطار به سمت ساری بروید که دو سری واگن اتوبوسی و کوپه‌ای دارند. در طول راه پنجره را باز کنید و از مناظر طبیعی مسیر هم لذت ببرید. از کویرهای استان سمنان می گذرید و بعد از کوهپایه‌های جنوب رشته کوه البرز وارد منطقه فیروز کوه می‌شوید. اولین ایستگاهی که بعد از کویر می تواند نظر شما را جلب کند، ایستگاه فیروزکوه است. از داخل قطار میدان ها و خیابان های شهر پیداست و می توانید آنها را ببینید. زمان توقف طولانی است و می‌بینید که لوکوموتیو‌ها در حال تردد هستند. علت این تردد، اضافه کردن یک لوکوموتیو دیگر به قطار شماست. بله، از اینجا قطار با دو لوکوموتیو کشیده می شود و علت آن وجود شیب‌های تند در مسیر است. با حرکت قطار وارد مناطق کوهستانی می‌شوید و از اینجا به بعد معمولا مسافران در کنار پنجره‌های قطار ایستاده به تماشای مناظر زیبا مشغولند. بعد از فیروزکوه در ایستگاه های مختلف توقف دارید، اما دو ایستگاه آن جذاب است؛ در ایستگاه ورسک اولین پل راه آهن ایران که توسط مهندسی آلمانی و در زمان پهلوی ساخته شده را می‌بینید و در ایستگاه پل سفید، می‌توانید برای رفتن به آبشار گزو از قطار پیاده شوید. در طی مسیر از تونل های متعددی گذر می کنید که اگر اهل عکاسی باشید، می‌توانید در هنگام ورود و خروج تونل ها و حتی داخل آنها عکس های خوبی بگیرید. حدود ساعت15:30 به مقصد می‌رسید، به ساری که رسیدید، می‌توانید یک سواری دربست بگیرید و به روستای چورت بروید. ورودی جاده روستا بسته است، آن هم توسط یگان حفاظت اداره منابع طبیعی برای حفاظت جنگل‌ها. اما ورود مسافران و افراد محلی آزاد است. آخرین روستا در این جاده روستای چورت است. در آنجا می توانید پیاده شوید، شب را در یکی از خانه‌های محلی روستایی که معمولاً قدیمی و چوبی با ایوان‌های زیبای رو به جنگل هستند، بگذرانید، یا یک وانت کرایه کنید و به سمت دریاچه از جاده ای خاکی ادامه  مسیر دهید. اما اگر قصد جنگل پیمایی و برپایی کمپ در کنار دریاچه دارید، پیشنهاد می‌شود از روستا تا دریاچه را با همکاری راهنماهای محلی کوله کشی کنید؛ چرا که مناظری خواهید دید که در هیچ جای دیگر برایتان تکرار نمی‌شوند. ضمن اینکه از نزدیک با گیاهان، جانوران و آرامش منطقه و حتی صدای اره برقی قاچاقچیان چوب آشنا می‌شوید! صحبت از جانوران شد؛ ترس برتان ندارد، شما شاید فقط آثار آنها را ببینید. مثلا درختان آلوی جنگلی که توسط خرس ها شکسته شده برای خوردن آلو یا پرندگان جنگلی. از درخت افرا تا دریاچه راه زیادی باقی نمانده است. زمانی که به دریاچه می‌رسید، زیبایی آن شما را تحت تأثیر قرار خواهد داد. از زمان های بسیار جذاب و دیدنی دریاچه، زمانی است که آب آن کم می شود و باقیمانده‌های درختان از آب بیرون می‌آیند. دو روز سنگینی را پشت سر گذاشته‌اید. کمپ را برپا و استراحت کنید.

 


از بوته‌های زرشک تا مار دوسر!
چشمه های باداب سورت، دومین اثر ملی طبیعی ثبت شده ایران هستند. اگر قصد بازدید از چشمه های معدنی باداب سورت را دارید، می توانید با ماشین‌های محلی هماهنگی قبلی انجام دهید و به سوی کیاسر حرکت کنید. بعد از گذر از کیاسر، به محل ایست بازرسی می‌رسید که دقیقاً روبه روی کلانتری جاده‌ای به سمت اورست (Orost) و چشمه‌های معدنی وجود دارد، از بعد از پل اورست جاده خاکی می‌شود و وقتی که به پای چشمه‌ها رسیدید، باید کمی از کوه بالا بروید. دیدن حوضچه‌های پلکانی و دریاچه‌ای کوچک در بالای آنها، همینطور در فصل تابستان شنا در این دریاچه بسیار لذت بخش است. معمولا مسافران برای لجن درمانی و استفاده درمانی از آب این حوضچه به داخل آن می روند. می‌توانید از قبل اطلاعاتی از این چشمه‌ها و خواص درمانی هر کدام از آنها با جست وجو در اینترنت پیدا کنید، اما برای حمایت از مردم محلی و همینطور گرفتن اطلاعات بیشتر از راهنماهای محلی استفاده نمایید. میلاد، یکی از راهنماهای محلی این چشمه‌هاست که به صورت خودجوش به حفاظت از این چشمه مشغول بود. هر کدام از این چشمه‌ها خاصیتی دارند و شکل های مختلف، که مردم محلی برای هر کدام نامی گذاشته اند. مثلا چشمه «مار دوسر». نکته ای که لازم به تذکر است، شکننده بودن این منطقه و حساسیت آن است. اگر قصد بازدید از این محل را دارید، از شما درخواست می شود که به هیچ وجه وارد چشمه‌ها و حوضچه‌ها نشوید؛ چرا که تشکیل این پله‌های زیبا میلیون‌ها سال طول کشیده و تشکلیل یک سانتی متر مکعب از این دیواره های آهکی صدها سال به طول می انجامد، که با ورود افراد در کسری از ثانیه تخریب خواهد شد. در این منطقه می توانید گیاهانی با برگ های سوزنی را ببینید و جنگل‌هایی کم تراکم و کم باران. در نزدیکی چشمه های باداب سورت بوته های زرشک وحشی است، ولی پیشنهاد می شود که به آنها دست نزنید؛ چون خوراک حیوانات وحشی منطقه است و هم برای تولید بوته های بیشتر بهتر است به طور طبیعی این کار انجام شود. برای برگشت به اصفهان می توانید هم با ادامه جاده به سوی سمنان و گرمسار و ... به اصفهان برگردید، هم به ساری رفته و ضمن بازدید از برج ساعت و مکان های دیگر این شهر و همینطور صرف یک وعده نهار در یکی از رستوران های خوب شهر، لذت گشت در شهرهای شمالی را بچشید و بعد از تهیه بلیت اتوبوس مستقیم از ساری به اصفهان برگردید که حدود 14 ساعت در مسیر خواهید بود.