چاپ

بهار کم مانندی دارد. اما به این معنی نیست که تابسظتان و پاییز و زمستانش تعریفی ندارند. «زیارت» هر چهار فصلش حال و هوای خاص خود را دارد. از ویژگی های زیارت رفتن، یکی گرگان رفتن و گرگان دیدن است. برای زیارت رفتن باید ابتدا از بلوار جنگلی و زیبای «نهارخوران» در شهر گرگان رد شد و به بالاترین بخش آن رسید. بعد وارد تنها جاده باریک پس از آن شد. از لابلای جنگلی درهم تنیده، دوش به دوش رودخانه گذر کرد. هفت کیلومتر را پشت سرگذاشت و به «زیارت» رسید. زیارت شما قبول!

زیارت در زیارت
روستاي زيارت در جنوبی ترین بخش شهر گرگان و در میان کوه‌هایی پوشیده از درخت، جای دارد. جاده ای خاطره انگیز و صدها رستوران و جگرکی و نان پزی و کافه و چایخانه در درازای مسیر نهارخوران تا زیارت، از ویژگی های تا به «زیارت» رسیدن است. آب و هوایی لطیف، روستایی با بافت تاریخی و بسیار دیدنی در شیب کوه، بنای امامزاده عبدالله، آبشار، آبگرم، مسیرهایی خوب برای پیاده روی، هتل و نیز دسترسی آسانش به شهر گرگان، از ویژگی های خوب روستای زیارت است.

اقامت در زیارت
برای اقامت در زیارت، می توان به هتل زیارت رفت. من که بدون شک ترجیح می دهم اتاق‌های رو به کوه (قله زبله) را رزرو کنم؛ هم صبح دل انگیزی دارند و هم در طول روز چشم نوازند. 017 پیش شماره زیارت است و 32306006 شماره هتل.

سیاحت در زیارت
هرآنچه را که در سفر لازم است با خود ببرید مخصوصاً کفش مناسب برای پیاده روی یادتان نرود. درضمن، در جاده باریک و باصفای گرگان تا زیارت، آرام رانندگی کنید. اول برای ایمنی خودتان و دیگران (به ویژه مراقب مردمی که در حواشی جاده در حال لذت بردن از طبیعت هستند، باشید). دوم برای اینکه تماشای طبیعت را از دست ندهید. همچنین اگر زمستان است، بیشتر مراقب باشید و زنجیر چرخ را فراموش نکنید. راستی! زیارت روستایی آرام است و طبیعتی پاک دارد؛ پس هم مراقب آرامش زیارت باشید و هم مراقب طبیعتش لطفا.


 ویژه

 عنوان «سفرهایی برای آرامش» لقبی نیست که هر مقصد گردشگریی توانایی میزبانیش را داشته باشد. گاهی به قصد آرامش مقصدی را انتخاب می‌کنیم، اما وقتی می‌رسیم، می‌بینیم توریستی‌تر، شلوغ‌تر و کم‌امکانات‌تر از آن است که بتواند آرام و شادمان کند. اجازه بدهید امروز از جایی صحبت کنیم که در قابلیتش برای فراهم کردن بستر مناسب میزبانی‌ هیچ شکی نیست. از میان جنگل بگذرید و به هتلی برسید که گرچه تضاد معمارانه‌اش با بافت قدیمی روستا حسابی برایتان سوال ایجاد می‌کند، اما فقط کافی است چند روز در یکی از اتاق‌هایش زندگی کنید و صبح‌ها چشمتان به منظره دامنه مه‌گرفته کوه باز شود... روی جلد نخستین شماره «گردشگر» نمایی زیبا و برفی از روستای زیارت را دیدید. همان طور که قول داده بودیم، شماره دوم گردشگر با گزارشی از این روستای دوست‌داشتنی منتشر شده است.گرگان با وجه تاریخی عمیق و البته طبیعت زیبا و متنوعی که دارد، همیشه یکی از مناطق مهم گردشگری ایران بوده و است. هرچه به شرق استان نزدیک شوید، آب و هوا گرم و خشک‌تر می شود و حتی می‌توانید در مسیر، شتر هم ببینید و هرچه به مناطق غربی استان نزدیک شوید، آب و هوای خنک‌تر و به اصطلاح خودمان، شمالی‌تری را می‌بینید. روستای زیارت در منتهای شرقی استان گلستان، نزدیک به شهر گرگان واقع شده است. اگر عشقِ دریا هستید و نمی‌شود تا شمال بروید، اما دریا را نبینید، می‌توانید سفرتان را طوری برنامه‌ریزی کنید که یکی دو روزی را در روستای زیارت بمانید و بعد به بندر ترکمن بروید و دلی از عزا درآورید!