دوشنبه, 25 آذر 1398
11:15

عکس  حمیدرضا نیکومرام  

لُردِگان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. اقلیمش نیمه مرطوب گرم با زمستانهای نیمه سرد است. شهر لردگان از دير باز مركزي براي مبادلات عشايري بوده است. در متون تاريخي از لردگان به نام لردجان نام برده شده است. قلعه لردگان در نزديكي چشمه برم لردگان در دوران لر بزرگ ساخته شده بود كه خرابه‌هاي آن اكنون نيز باقي مانده است.

 

 

آبشار آتشگاه
اين آبشار در 40 كيلومتري شهر لردگان، پس از روستاي ميلاس و سردشت شوش در روستاي آتشگاه واقع شده است. روستاي آتشگاه كه خاطرات سرداران عيلامي را به ياد مي‌آورد، دره‌اي تنگ و زيبا با خصوصيات بكر و طبيعي است. در ميان دره، نهر خروشان جاري است و سنگ‌هاي آهكي و گچي و درختان كهنسال گردو، خيار، بلوط و زبان گنجشك پيرامون آن را فرا گرفته‌اند و شيب زياد و پستي و بلندي‌هاي جابجاي آن آبشارهاي كوچك متعددي را در طول 3 كيلومتر ايجاد كرده است.  با آنكه منطقه هوايي معتدل رو  به گرم دارد، در ميان دره، هوا به شدت خنك و روح افزا است.

 

چشمه برم
اين چشمه در وسط شهر لردگان و در كنار بقاياي شهر تاريخي لردگان قرار دارد. چشمه‌اي است، مصفا و مظهر حيات شهر لردگان و روستاهاي همجوار مي‌باشد. در حاشيه اين چشمه امكانات رفاهي، وسايل بازي توسط شهرداري مستقر شده است.

 


منطقه جنگلي بازفت
اين منطقه در غرب شهر لردگان و 180 كيلومتري شهركرد واقع شده است و 53000 هزار هكتار وسعت دارد. از شمال به مرز لرستان، از جنوب به اردل، از شرق به شهر كرد و از غرب به به مرز خوزستان محدود است. نواحي عمده جنگلي اين منطقه، «چهك تلخه‌دان»، «بادام شيريندان»، «ولسگاه»، «كچوز» و «چم جندار» است.


 
منطقه حفاظت شده سبز كوه
اين منطقه در سه شهرستان اردل، بروجن و لردگان واقع شده و با وسعتي در حدود 62000 هكتار داراي اكوسيستم‌هاي ويژه و چشم اندازهاي طبيعي، مرتعي، جنگلي، و كوهستاني مي‌باشد.آبشارهاي پر آب و ديدني مثل تنگ زندان و آبشار معدن زيبايي منطقه را دوچندان كرده است. اين منطقه داراي سه تنوع آب و هوايي مي‌باشد و به تبع آن جانوراني چون پلنگ، خرس قهوه‌اي، سنجاب بلوط‌هاي غرب ايران، كل، بز و كبك دري در اين منطقه زندگي ميكنند.