جمعه, 26 مهر 1398
17:35

متن و عکس علیرضا اسلام پناه  

 

با فرا رسیدن شهریور ماه با شکفته شدن ميليون‌‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های مخملین كالپوش شهرستان «میامی» مناظر بديع و بی نظیری در اين منطقه هویدا می‌شود که چشم هر بیننده ای را محسور زیبایی خود می کند. یکی از جاذبه های طبیعی شهرستان میامی وجود دشت آفتابگردان ها در منطقه کالپوش است که در شهریور ماه رخ می نماید. جلوه‌اي طلایی از طبيعت زرفام مملو از گل هایی که دسته جمعی به دور خورشید می گردند. دشت آفتابگردان ها کالپوش در 140 کیلومتری شمال میامی و 200 کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع است. این منطقه سرسبز و جنگلى با‪ ۱۴ هزار هكتار جنگل، ۳۰ هزار هكتار مرتع، ۳۴ هزار هكتار مزارع زير كشت آفتابگردان و گندم ديم و اراضى مستعد براى كشاورزى و البته جنگل كارى، در مجاورت پناهگاه حيات وحش خوش ييلاق و پارك ملى گلستان از موقعیت گردشگری ممتازی برخوردار است. در اواخر مرداد و اوایل شهریور ماه زمین های زراعی و دامنه تپه های زیبای کالپوش به وسعت پنج هزار هکتار، پوشیده از گل های آفتابگردانی است که تلألوی آنها از دور دست‌ها خیره کننده است.


کاشت آفتابگردان در این منطقه در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است که انواع مختلف آن را شامل می شود که از گونه های ژنتیکی جدید آن، انواع پاکوتاه و درشت دانه را می توان نام برد. هنگامی که از گياه آفتاب گردان (sunflower) سخن به ميان می‌آيد معمولا تخم آفتاب گردان در ذهن ما تداعی می شود؛ یعنی آن چه که به مصرف تغذيه پرندگان می‌رسد و يا خود از آن استفاده می کنيم، ولی تمام قسمت های اين گياه از ريشه و ساقه و شاخه و گل آن گرفته تا مغز ساقه آن دارای خواص بسياری است. آفتاب گردان گياهی است يکساله و تا حدود سه متر رشد می کند. و نام علمی آن Helianthusannus است. گل آن درشت و زيبا و به قطر ٣٥ سانتيمتر است. در وسط گل قرمز رنگ آن دايره ای قهوه ای رنگ وجود دارد که تخم های آفتاب گردان دورادور آن را گرفته اند. اين گياه در اکثر نقاط دنيا وجود دارد. از تخم آفتاب گردان روغن گرفته می شود که اشباع نشده و برای پخت و پز مناسب است. آن چه دشت آفتابگردان کالپوش را از نمونه های مشابه، متمایز می سازد، سطوح زیر کشت آن است. بر خلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین های هموار کشت می شود، مزارع کالپوش در زمین های نا هموار و تپه های مواج قرار دارد. این توپوگرافی، تمایز رنگی و سایه روشن های چشم نوازی را خلق می کند. وجود آبشارها، چشمه ها و گونه های درختان جنگلی در این محدوده، «دشت شقایق‌ها» (برای بازدید در اردیبهشت ماه) و نیز مناطق زیبای «قشقلته» و «سردار بَگ»، «آبشار زو» (نام نیک)، «آبشار حسین آباد»، «غار خواجه قنبر» (سُم) و نیز «دریاچه سد كالپوش»، شهرت اين منطقه را دوچندان نمود است. منطقه نمونه گردشگری دشت آفتابگردان‌ها در کنار هواي دل انگيز، مناظر زيباي آبشار و چشمه‌سارها مجموعه‌اي از جاذبه‌هاي كالپوش اند كه مي‌تواند اين منطقه را به قطب گردشگري كشور تبدیل کند. اگر به کالپوش سفر کردید حتما جویای لبنیات خصوصا کشک، دوغ و قره قروت با طعم آویشن و شیرین بیان شوید، تخمه آفتابگردان، عدس و صنایع دستی شامل جاجیم، پلاس و لاک تراشی از کیفیت بالایی برخوردار بوده و ارزش سوغات سفر شما را دارد. دانه های آفتابگردان قسمتی از رزق و معیشت مردمان سخت کوشی است که امید دارند با پذیرایی خوب از گردشگران با برگزاری اولین جشنواره گردشگری«سفر به دشت آفتابگردان ها» جنبه دیگری از موهبت گل های آفتابگردان را درک کنند.


شهر آفتابگردان و شقایق و کاروانسرا
شهرستان میامی  با قدمت هزار ساله،  دارای چهار منطقه نمونه گردشگری شامل دشت شقایق و آفتابگردان، جنگل و آبشار نام نیک و جنگل دشت شاد و عباس آباد است. فرومد و نردین از روستاهای هدف گردشگری آن است. تنوع قومی و فرهنگی این خطه اعم از کرد، ترک، عرب و فارس و... آداب و رسوم و آیین‌های متنوعی را سبب شده است. صنایع دستی و سوغات  صنایع دستی شهرستان میامی شامل جاجیم بافی، لاک تراشی، تولید البسه محلی، دست بافته های سنتی، نمدمالی و... بوده و سوغات آن قیسی و برگه زردآلو است. کاروانسرای میامی  (متعلق به عصر صفویه)، مسجد جامع و آرامگاه ابن یمین فرومدی (متعلق به عصر خوارزمشاهیان)،  آرامگاه شیخ حسن جوری (رهبر نهضت سربداران)، مجموعه کاروانسراهای میاندشت (یکی متعلق به عصر صفویه و دو تا متعلق به عصر قاجاریه)، روستای هدف گردشگری فرومد، بافت تاریخی روستای ابراهیم آباد (با قدمت صفوی و محلی که می‌توانید غذاهای سنتی همچون جوشبره، قروتی، چلکوت، حسود، شیره جوش، آش ترش و آش کما را در آن تجربه کنید) همه و همه از جمله مهمترین جاذبه‌های شهرستان میامی برای گردشگران هستند.