یکشنبه, 24 آذر 1398
13:17

غذا بی‌شک یکی از مهم ترین بخش‌های هر سفر است. به سفرهایی که تا به حال رفته‌اید، فکر کنید. کدام‌ها بیشتر در ذهنتان مانده‌اند؟! شک نکنید سفرهایی بوده‌اند که طی آنها حداقل یک تجربه غذایی خوشمزه داشته‌اید؛ چه یک ظرف باقالی در تبریز بوده باشد، چه یک ناهار اعیانی در رستورانی که 50 متر از سطح زمین فاصله داشته! به هر حال هر سفری در ذهن ما یک طعم مخصوص دارد که برای همیشه جاودانه‌اش می‌کند. گردشگر این هفته به سراغ 10 رستوران منحصر به فرد رفته؛ رستوران‌های خاص باب طبع غذانوردان حرفه‌ای!

 


رستورانی زیر دریا !
اقیانوس هند، یک رستوران باکلاس اعیانی را قورت داده است! باورتان نمی‌شود؟! رستوران « ایتها » در عمق 16 تا 30 پایی ( 5 تا 9 متری) زیر اقیانوس هند در محدوده جزیره رنگالی مالدیو ساخته شده. رستورانی تمام‌شیشه‌ای که سال 2005 با هزینه‌ای معادل 5 میلیون دلار ساخته شد. منظره‌ 180 درجه‌ای این رستوران فرصت دیدن انواع ماهی‌ها از جمله کوسه و سفره ماهی را برایتان فراهم می‌‍‌کند و این در حالی است که می‌توانید خاویار و خرچنگ و انواع غذاهای اروپایی-آسیایی دریایی یا غیردریایی را سفارش بدهید. نکته مهم این است که عمر این رستوران 20 سال تخمین زده شده، بنابراین فقط تا سال 2025 فرصت دارید از این رستوران دیدن کنید!

 

 

رستورانی در قلب قلعه یخی!
فکرش را هم نکنید! در رستوران قلعه یخی لومیلینای فنلاند نمی‌توانید قبل از نشستن سر میز، پالتویتان را دربیاورید و خیلی شیک و باکلاس روی صندلی بنشینید. اگرچه معمولاً همه غذاهای منو گرم هستند، ولی دمای اغلب منفی 5 درجه فضای رستوران این اجازه را به شما نمی‌دهد که بدون کت و پالتو غذا بخورید. رستوران «کمی» در فنلاند معمولاً فقط از ژانویه تا آوریل (دی تا اردیبهشت) هر سال، یعنی موقعی که دما در حدود منفی 8 درجه در نوسان است، پذیرای رستوران‌گردهای ماجراجوست. این رستوران هر سال با دکوراسیون جدیدی میزبان مشتریانش می‌شود.

 

 

یک ناهار تارزانی!

خودتان را برای یک غذاگردی ماجراجویانه با پای برهنه اما شیک در رستوران کُه‌کود تایلند آماده کنید. جایی آن بالای درخت که هر چه دور و برتان را نگاه می‌کنید، جنگل است و آب‌های فیروزه‌ای شفاف دریا. این منطقه آب آشامیدنی‌اش را خودش تصفیه و آماده می‌کند و از بطری‌های پلاستیکی هم استفاده نمی‌کند. به عبارتی، با این کار، در پروژه جهانی آب سهیم است و تا به حال 600 هزار دلار ذخیره کرده؛ یعنی به حدود 600هزار نفر در 52 کشور کمک کرده است.

 

 

یک شام سالم در باغ- رستوران هلندی
سال 2001، گرت جان هاگمن (یکی از سرآشپزهای صاحب‌نامی که نشان میشلون را دارد) این سازه شیشه‌ای را در مزرعه‌ای در آمستردام هلند ساخت. ایده‌اش خیلی ساده و البته هیجان انگیز بود؛ رستوران از مزرعه-به میز! ماجرا این است که همه غذاهای رستوران دی‌کاس (به معنای گلخانه) از محصولات تر و تازه باغ بیرونش تهیه می‌شود و خب در دنیای صنعتی امروز این یک تجربه هیجان انگیز محسوب می‌شود!

 

 

هواپیما - رستوران
هواپیمایی که حوالی سال‌های 1950 برای سوخت‌رسانی به هواپیماهای دیگر به پرواز درمی‌آمد، حالا به رستورانی در کلورادوی آمریکا تبدیل شده. این بوئینگ تانکر KC-97 حالا رستوران مجهزی است که توانایی میزبانی از 42 نفر را دارد.

 

 

رستوران سرِگردنه!
فقط ارتفاع آلپ نیست که نفستان را بند می‌آورد؛ رستوران ییلاقی اِشِرواسقُن هم این کار را به نحو احسن انجام خواهد داد! از تجربه هیجان‌انگیز تله‌کابین سواری در آلپ، به رستورانی می‌رسید که حتی اگر با ارتفاع مشکل دارید، ارزش یک بار شجاعت به خرج دادن و تجربه کردن را دارد!

 

 

رستوران صخره‌ای روی آب!
تصور کنید شما ماهیگیری هستید در زنگبار آفریقا که هر روز یک صخره تک افتاده در اقیانوس را می‌بینید. چند درصد امکان دارد بخواهید یک رستوران روی این صخره بسازید؟! چند درصد امکان دارد رستورانتان به یکی از مشهورترین رستوران‌های مورد علاقه طرفداران غذاهای دریایی تبدیل شود؟! این اتفاق افتاده و حالا رستوران صخره‌ای در ساحل میچانوی پینگویی طرفداران زیادی پیدا کرده. به همین خاطر در فصل پررونقش برایتان قایق‌هایی تدارک می‌بینند که مجبور نباشید پای پیاده از ساحل جزیره تا صخره بروید.

 

 


رستورانی آویزان از جرثقیل
قصد ندارید دوستانتان را به یک شام دعوت کنید؟! یک شام معمولی که نه، یک جشن مثلاً که قرار است در ارتفاع 160 پایی (حدود 49 متری) از زمین برگزارش کنید. اگر قصد انجام چنین کاری را دارید، به رستوران معلق موفق بلژیکی که توسط شرکت «دینراین‌دِاسکای» راه‌اندازی شده، بروید. این رستوران البته مکان ثابتی ندارد و از سال 2006 تا به حال در 52 کشور جهان ( از بریتانیا و فرانسه بگیرید تا امارات) میزبان حدود 5هزار رویداد شامل شام در آسمان بوده است.

 

 


رستورانی با منظره یک شهر
اگر گذارتان به اسلام‌آباد پاکستان افتاد، یک ناهار در رستوران مُنال بخورید. این رستوران بر بلندای تپه‌های مارگالا که شهر را احاطه کرده‌اند، ساخته شده. از پایین تا بالای دامنه را کوه‌پیمایی کنید و بعد در رستوران وقتی دارید طعم غذاهای محلی یا خارجی (مخصوصاً ایتالیایی) را می‌چشید، از منظره اسلام‌آباد لذت ببرید.

 

 

یک شام اشرافی در غار- رستوران ایتالیایی
ایتالیایی‌های خوش خوراک از غار آهکی هم نگذشتند! رستوران «گروتا پلازس» در غار آهکی پوگلیا در جنوب ایتالیا، فقط 6 ماه در سال از می تا اکتبر (اردیبهشت تا مهر ماه) باز و میزبان شام‌های اشرافی در فضای باز است که از قرن 18 تا به حال به عنوان رسم ایتالیایی‌های پولدار محسوب می‌شود.