چهارشنبه, 26 تیر 1398
13:13

بر اساس تقسیمات کشوری شهر ایمانشهر از تلفیق 2 روستای اشترجان و مینادشت تشکیل شده و یکی از نقاط شهری شهرستان فلاورجان محسوب می شود. این شهر (منطقه) در تاریخ 18/10/79 به استناد مصوبه شماره 15288 مورخ 20/4/79 هیات محترم دولت وهمت و تلاش مسوولان گرامی استان و شهرستان رسما افتتاح و شروع به کار کرد. شهر ایمانشهر در منطقه استراتژیکی اتوبان ذوب آهن، مجتمع فولاد و صنایع دفاع قرار دارد و خود این شهر در 20 کیلومتری اصفهان واقع شده است که علاوه بر دارا بودن اراضی بسیار غنی کشاورزی و باغات پر میوه دارای قریب به سیصد واحد صنعتی کوچک وبزرگ نیز در حاشیه خود است که در حریم شهری به طور مستمر به تولید اشتغال دارد. این شهر با جمعیتی بالغ بر 13554 نفر و محدوده حریم قانونی بالغ بر 36 کیلومتر مربع و به استناد تاریخ 716 سردرب مسجد جامع این شهر مشخص کننده و تعیین کننده هویت حقیقی این منطقه است و عمده ترین محصولات کشاورزان این منطقه عبارتند از: برنج ، گندم، جو، پیاز و سیب زمینی. و بر اساس آمار واطلاعات اخذ شده 2/33 درصد از شاغلین شهر ایمانشهر در بخش کشاورزی و 7/29 درصد نیز در بخش صنعت و 1/37 درصد در بخش خدمات به کار وفعالیت مشغول هستند. از آثار تاریخی و محل های تفریحی، زیارتی آن می توان به امامزاده رابعه خاتون، چشمه لعلی و مسجد تاریخی که به دوره ایلخانان مغول و در دوره فتوحات و تاریخ سلطان محمد خدابنده (الجایتو) بنا شده و گواه تاریخ و قدمت منطقه به شمار می رود اشاره کرد.

 

 

مسجد جامع اشترجان:
نام آن صاحب مغفور ولد بن علي اشترجاني بوده كه اساس آن در دوران سلجوقي و در سال 716 قمري ساخته شده است  مساحت تقریبي 1500 مترمربع در درب ورودي؛ يكي در جنوب شرقي و ديگري در شمال آن است. درب جنوب شرقي سردر گچي و 7 متر ارتفاع دارد. مسجد جامع «اشترجان» در ۳۶ کیلومتری جنوب غربی اصفهان در منطقه لنجان واقع شده و به استناد کتیبه های تاریخی آن، در سال ۷۱۵ به دستور خواجه فخرالدین محمد بن محمود بن علی اشترجانی ساخته شده است، این مسجد یکی از نمونه های نفیس معماری ایلخانی از اواخر سلطنت محمد خدابنده (اولجایتو) به شمار می آید.


محراب گچبري اعلای امامزاده ربیعه خاتون (سال 708 هجري قمري) كه به تهران انتقال يافته است، امضاي شخصي به نام مسعود كرماني را دارد. زيرزمين امامزاده  هم تا 50 سال اخير محل دفن اجساد بوده است.

روابط عمومی شهرداری ایمانشهر