دوشنبه, 25 آذر 1398
10:46

امیرعلی سهیلی
دانشجوی پزشکی و گردشگر


تهران، را چه طور باید دید؟ از کدام زوایا می‌توانیم روح و تاریخ پایتخت را درک کنیم؟اینها سوالاتی هستند که به تعداد آنها که در این شهر زندگی کرده‌اند و یا حتی فقط یک بار مسافرش بوده‌اند، جواب دارد. جواب، علاقمندان تاریخ، با جواب گردشگرانی که برایشان همه چیز در غذا خلاصه می‌شود، از زمین تا آسمان فرق دارد. حتی شاید کسانی باشند که بگویند: اصلا مگر تهران به جز شلوغی و هوای آلوده (که البته دیگر فقط مختص این شهر هم نیست) چیز دیگری هم دارد؟! بله. مطمئنا دارد و ما در این مطلب قصد داریم خیلی کوتاه و خلاصه به چند مورد از این دیدنی‌ها بپردازیم.

 

 

کاخ ‌گردی


کاخ گلستان
شما فکر می‌کنید شاه عباس صفوی وقتی داشت بنای اصلی باغ گلستان را می گذاشت گمان می‌کرد که روزی تبدیل به محل حکومت شاهان بی لیاقت قاجاری شود؟! امروزه این باغ چهار صدساله شامل بناهای زیر است: کاخ شمس العماره ،ایوان تخت مرمر،تالار آینه،تالار سلام،تالار الماس،تالار بریان،حوضخانه،تالار عاج،عکسخانه،حوضخانه،نگارخانه،موزه مخصوص،عمارت بادگیر،خلوت کریمخانی،کاخ ابیض (موزه مردم شناسی). تالار سلام به عنوان اولین موزه ایران شناخته می‌شود؛ چرا که ناصرالدین شاه بعد از سفر فرنگ، به فکر ایجاد موزه‌ای اروپایی در ایران افتاد و اتاق موزه را ساخت. زیباترین بخش های باغ،  شمس العماره است که زمانی بلندترین ساختمان و تنها آپارتمان ایران بوده است.آدرس: میدان 15 خرداد، میدان ارگ /ساعات کار: همه روزه از ساعت 9 تا 19/ شماره تماس:02133113335  

 

 

کاخ نیاوران
محل جمع آوری نی های کشاورزان شمیرانی در زمان فتحعلیشاه قاجار به تفرجگاهی دل انگیز و در زمان پهلوی دوم به سکونتگاه این خاندان و اکنون به باغ موزه ای در شمال شهر تهران تبدیل شده است. این باغ شامل موزه جهان نما، کاخ صاحبقرانیه ،کاخ اصلی،کوشک احمدشاهی،باغ کتیبه ها،کتابخانه سلطنتی،موزه خودرو های اختصاصی،موزه حوضخانه است. موزه جهان نما گلچینی از آثار هنری تاریخی جهان است.آدرس: میدان شهید باهنر / ساعات کار: همه روزه از ساعت 9 تا 17/  شماره تماس:02122802126

 

 


کاخ سعدآباد
 این اقامتگاه ابتدا محل ییلاق شاهان قاجاری بود ولی در زمان پهلوی اول این منطقه که از خوش آب و هوا ترین اماکن تهران بود مقر اصلی حکومت شد که البته تا امروز هم بخشی از آن تحت اداره نهاد ریاست جمهوری است. امروزه این باغ شامل 18 کاخ است که بعضی از آنها به شکل موزه درآمده اند: کاخ موزه ملت (سفید)،کاخ موزه شهوند(سبز)،موزه آب،موزه هنرملل،موزه صنایع دستی،موزه برادران امیدوار،موزه نظامی،موزه استاد فرشچیان،موزه کمال الدین بهزاد،موزه سلاح های دربار،موزه آشپزخانه سلطنتی،موزه اتومبیل های سلطنتی،موزه خط و کتابت میرعماد،موزه آلبوم های سلطنتی،موزه چهره های ماندگار،موزه کلارا آبکار،موزه هنرهای زیبا،موزه نگارستان،موزه مردم شناسی و هم چنین ساختمان های اداری سیاسی مجموعه مثل کاخ بهمن که مدیریت مجموعه است و کاخ جمهور و کاخ اختصاصی که جزء نهاد ریاست جمهوری اند. آدرس: میدان تجریش، خیابان سعدآباد/  ساعات کار: همه روزه از ساعت 9 صبح. در نیمه اول سال تا ساعت 17.5و در نیمه دوم تا ساعت 16.5/ تلفن تماس: 02122752031

 

 


میدان گردی

 

میدان بهارستان
میدان بهارستان به مجلس‌اش شناخته می‌شود و البته بناهای تاریخی جذاب دیگر. ساختمان قدیمی مجلس، کدام یک جذابیت با ساختمان قدیمی مجلس امروزه به شکل موزه در آمده. کمی آن طرف تر مسجد و مدرسه عالی شهید مطهری (سپهسالار) قرار گرفته‌اند که اگر اهل تاریخ باشید، برایتان جذاب است چون ترور نافرجام شهید مدرس در این مکان رخ داده. از طرفی معماری‌اش، شما را به یاد مسجد شیخ لطف اله، مدرسه چهارباغ و مسجد ایاصوفیه استانبول می اندازد. البته این بنا بازدید عمومی ندارد مگر در شب های احیا. یکی از مهم ترین کاخ های قاجار نیز در اینجا قرار دارد. کاخ نگارستان که مقتل قائم مقام فراهانی صدراعظم بزرگ و مردمی زمان خود بود حالا به موزه ای برای نمایش آثار کمال الملک بدل گشته است زیرا این کاخ، بعدها محل مدرسه صنایع مستظرفه شده بود که بسیاری از شاگردان کمال الملک از این مدرسه شروع به کار کرده اند. حوضخانه باغ نگارستان نیز که در حیاط وزارت ارشاد قرار دارد به طور جداگانه به موزه هنرهای ملی تبدیل شده که دیدن کاشیکاری های زیبای آبی آن خالی از لطف نیست البته متاسفانه نمی توان مستقیما از کاخ وارد آن شد. باغ مسعودیه دیگر بنای تاریخی این منطقه است؛ جایی که هم چون تبریز مکانی برای اولین ها بوده است. اولین کتابخانه و موزه ملی و اولین وزارت آموزش و پرورش در این بنا شروع به کار کردند این بنا توسط ظل السطان و برای دهان کجی به شاه برادرش و به منظور رقابت با کاخ گلستان ساخته شد و بعدها در جریان مشروطه از مراکز اصلی مبارزات بود که موجب به رگباربستنش شد. برای یافتن این باغ میدان را به طرف غرب تا خیابان اکباتان بروید. برای رسیدن به این میدان هم سرراست‌ترین مسیر، متروی بهارستان است.

 

 

میدان مشق
 این میدان در اوایل قاجاریه با اهداف نظامی و سپس سیاسی ساخته شدولی اکنون به اکسیری از ابنیه تاریخی بدل گشته است. موزه ملی و کتابخانه سابق ملی ،موزه و کتابخانه ملک ،موزه عبرت ‌،موزه سکه بانک ملی ،موزه پست و تلگراف ،موزه استاد صنعتی ،سردر باغ ملی ،مجموعه قزاقخانه (دانشگاه هنر)،ساختمان های وزارت خارجه(ساختمان های 3،7و9) ،موزه علوم و فنون ،ساختمان شماره دو سازمان ثبت اسناد و املاک ایران و ... از جمله این بنا ها هستند و فاصله زمانی این میدان تا بناهای مهمی چون کاخ دادگستری و موزه جواهرات و موزه آبگینه و میدان توپخانه هم زیاد نیست.این میدان از جنوب به خیابان امام خمینی(ره) از شمال به خیابان سرهنگ سخایی از غرب به خیابان 30 تیر و از شرق به خیابان فردوسی منتهی می شود و با مترو امام خمینی قابل دسترسی است.

 

 


موزه گردی


موزه ملی ایران
اولین موزه عمومی کشور شامل دو بخش اصلی است: بخش ایران باستان که در سال 1316 با معماری آندره گدار معمار فرانسوی با الگوبرداری از طاق کسری شروع به کار کرد. بخش دوم آن که ابتدا به عنوان موزه مردم شناسی ساخته شده بود ولی بعدها با انتقال آثار پس از اسلام موزه ایران باستان به عنوان موزه اسلامی در سال 1375 بازگشایی شد. آدرس: خیابان امام خمینی، خیابان سی تیر/ شماره تماس 02166702061

 

 

موزه جواهرات ملی
این موزه که در واقع خزانه بانک مرکزی است از بی نظیرترین گنجینه های ملی است و در سطح جهان حائز اهمیت است تا جایی که بعید است تورهای گردشگری خارجی این مقصد را در تهران‌گردیشان نداشته باشند. این گنجینه شامل بخش کوچکی از غنایم جنگی نادر شاه افشار و هم چنین گنجینه جواهرات سلطنتی از زمان صفویه تا پهلوی است. دریای نور که متاسفانه زوج الماس آن (کوه نور) اکنون بر تاج ملکه بریتانیا می درخشد،تاج ها و جواهرات اکثر اعضای خاندان پهلوی ،تخت طاووس ،تخت نادری ، تاج کیانی ،تاج پهلوی ،گلابتون های مرواریدی ،هدایای سران و بزرگان هم چون ملکه ویکتوریا به شاهان قجر و پهلوی ،کمان ها و سپرهای مرصع ، البسه مزین امیر کبیر و چتر ملکه مهدعلیا و ... بخشی از اشیا بی نظیر این موزه اند. آدرس: خیابان فردوسی/  این موزه از روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 14الی 16.30برای بازدید عموم باز است/ شماره تماس 02164464700

 

 


موزه فرش ایران
این موزه شامل بسیاری ازدستبافته های ایرانی از سده های گذشته تا به امروز است که در سال 1356 افتتاح شده است و جالب ترین نکته درباب آن نمای کلی خود موزه است که به شکل دار قالی توسط عبدالعظیم فرمانفرماییان طراحی شده. در این مجموعه فرش ها و گلیم ها و دیگر بافته ها براساس محل و نوع بافت تقسیم بندی شده اند مثلا ناحیه اصفهان یا گروس.آدرس: خیابان کارگر شمالی، تقاطع خیابان فاطمی، درون پارک لاله/  شماره تماس 02188962093

 

 

 

معرفی مسیرهای گردشگری


مسیر تجریش گردی
میدان شهید باهنر (کاخ نیاوران)، میدان تجریش (امامزاده صالح و بازار و تکیه تجریش)، خیابان غلام جعفری، خیابان محبیان، خیابان گلابدره، خیابان درمان (امامزاده قاسم)، خیابان شکیبایی (باغ وزیری)، خیابان گلابدره، خیابان تاجیک، دربند (کاخ سعدآباد)، میدان تجریش، خیابان ولیعصر، خیابان یکتا، زعفرانیه (خانه موزه زمان)، خیابان ولیعصر، کوچه لادن (موزه سینما و باغ فردوس)، خیابان عارف نسب، خیابان توتونچی، میدان تختی، خیابان هفدهم (موزه دکتر حسابی و باغ موزه هنر ایرانی که شامل نمونه های مینیاتوری دیگر آثارباستانی است)، میدان تختی، خیابان تختی، خیابان موزه (موزه موسیقی).

 

 

مسیر بازار تا باغشاه
مترو سعدی، بازار، بازار بین‌الحرمین (مسجد امام و جامع)، گذر خان مروی (خانه سلطان بیگم، خانه فرهنگ بازار)، امامزاده های سید اسماعیل ،سیدنصرالدین، سید زید یا مقبره لطفعلیخان زند  و سید ولی) کاخ گلستان و مسجد ارگ، خیابان امام خمینی (دارالفنون)، میدان مشق، موزه سکه، موزه پست و مخابرات، سردر باغ مل،  موزه و کتابخانه ملی ملک، موزه ملی، موزه اسلامی، موزه باستان،  موزه علوم ، موزه آبگینه (خیابان کوشک مصری ) ، موزه گمرک،موزه عبرت، موزه 13آبان، میدان امام خمینی ، میدان حسن آباد، پارک شهر و موزه صلح ،خانه مقدم ، میدان حر (باغشاه).

 

 

مسیر بهارستان گردی
مترو بهارستان، خیابان دانشسرا (موزه هنرهای ملی و باغ نگارستان و خانقاه و مزار صفی علیشاه و خانه موزه صبا و باغ مسعودیه و مجلس قدیم)، خیابان مطهری (مسجد سپهسالار و خانه موزه شهید رجایی).

 

مسیر جاده کرج
میدان و برج آزادی ، موزه زمین شناسی ،مترو ارم سبز ، موزه پول ، نمایشگاه صنعت هوایی ، مترو چیتگر ، موزه خودرو، مترو ایران خودرو ، باغ موزه گیاه شناسی ، شهرک سینمایی غزالی.

 

مسیر بوستان گردی عباس آباد
باغ ایرانی ونک ، موزه هنرهای دینی امام علی (ع) ، بوستان آب وآتش ،بوستان نوروز و منظومه شمسی، باغ موزه دفاع مقدس و مسجد جامع خرمشهر ، بوستان طالقانی.

 

مسیر پارک لاله تا سید خندان
(پارک لاله) موزه فرش و هنرهای معاصر، (هفت تیر ، طالقانی) خانه هنرمندان و موزه ماشین های اداری سفیر کلیسای سرکیس مقدس ، موزه عکاسخانه شهر ، باغ موزه زندان قصر ، موزه رضا عباسی.

 

مسیر شمال شرق
امامزاده علی اکبر چیذر ، قلهک ، موزه آب ، موزه شهید مطهری ، خانه شاعران ، خیابان پاسداران، موزه عروسک بین الملل ، موزه فرش رسام عرب زاده ، باغ عین الدوله ، باغ پرندگان ،پارک پلیس و عمارت تاریخی ارباب هرمز.