دوشنبه, 25 آذر 1398
10:57

سمیرم این روزها میزبان چهار طایفه قشقایی است که به همراه یک میلیون راس دام از برازجان در بوشهر به سمت اصفهان آمده‌اند. امسال به دلیل گرم بودن هوا، عشایر زودتر از موعد کوچ کرده‌اند و برای رسیدن به سمیرم 50 روز را در راه گذرانده‌اند. بچه‌های کوچک را با ماشین فرستاده‌اند که رنج راه را کمتر متحمل شوند، اما زنان و مردان عشایر سوار بر اسب‌هایشان مسیر ییلاق را زندگی کرده‌اند.

 


مختار اسفندیاری (معاون مدیریت امور عشایر استان اصفهان)/ مهر: عشایر قشقایی ۲۰روز پیش از موعدمقرر هر سال به استان اصفهان وارد شدند و این امر، درگیری‌هایی را پشت مرزهای سمیرم به وجود آورد. مشکل کم آبی از سال ۸۶ تاکنون گریبانگیر عشایر استان اصفهان بوده و هر سال این شرایط نسبت به سال گذشته بدتر می‌شود. در این راستا با استفاده از تانکرها آبرسانی به این عشایر انجام می‌شود. ورود قانونی عشایر قشقایی به استان اصفهان باید از اول خرداد ماه آغاز شود و این در حالی است که در سال جاری عشایر ۱۰ اردیبهشت علی رغم مخالفت‌های قبلی پشت مرزهای استان بودند. خشکسالی و کمبود علوفه در استا‌ن‌های فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد دلیل اصلی ورود زودهنگام عشایر به استان اصفهان بوده است.

 


علی محمد یوسفی باصری (مدیر کل امور عشایر استان اصفهان)/ ایسنا: در حال حاضر عشایر حدود یک و دو دهم درصد جمعیت استان اصفهان را با تعداد پنج هزار و 300 خانوار تشکیل می‌دهند، اما با وجود همین رقم اندک حدود 25 درصد از گوشت قرمز استان را تولید کرده و مالک یک سوم دام‌های استان هستند. عشایر کوچ روی استان شامل سه گروه هستند که ایل بختیاری با جمعیت چهار هزار و 100 نفر در دو شهرستان فریدون شهر و چادگان و ایل قشقایی با جمعیت پنج هزار و 300 نفر در سه شهرستان شهرضا، سمیرم و دهاقان زندگی و کوچ می‌کنند. ییلاق دو ایل بختیاری و قشقایی در استان اصفهان است، اما برای عشایر جرقویه این استان حکم قشلاق را دارد، به عبارت بهتر در فصل زمستان آنها در مراتع جرقویه هستند. حدود دو میلیون راس دام در عرصه‌های مراتع به ویژه در غرب و جنوب غرب استان در مالکیت عشایر است و آنها دارای پروانه یک میلیون و 250 هزار هکتار از مراتع هستند. کل اراضی زیر کشت عشایر 22 هزار هکتار است که فقط در 16 هزار هکتار آن کشت و زرع شده و سالانه 42 هزار تن محصول مانند گندم، جو و ... از آن برداشت می‌شود و علاوه بر این سالانه 95 هزار تن محصولات باغی نیز توسط عشایر تولید می‌شود که برای نمونه می‌توان گفت که یک سوم باغات سیب سمیرم متعلق به همین گروه است.  

 

 

محمد حسین طاهری (رییس اداره منابع طبیعی شهرستان سمیرم)/تابناک: زمان ورود عشایر به مناطق ییلاقی سمیرم 25 اردیبهشت ماه است. کوچ زود هنگام عشایر به ییلاق تخلف محسوب می‌شود. براساس قانون عشایرکوچ‌رو، باید همه ساله 15 اردیبهشت ماه از محل قشلاق حرکت و در 25 اردیبهشت ماه نیز وارد مناطق ییلاقی شوند. این برنامه از سال 1363 به تصویب رسیده است. علاوه بر جریمه نقدی، پروانه چرای عشایری که زودتر از موعد وارد مناطق ییلاقی شوند، باطل خواهد شد. جلوگیری از ورود زودهنگام عشایر به ییلاق بیشتر با هدف حفظ پوشش گیاهی مراتع و اینکه مرتع به حد بذردهی برسد، انجام می‌شود.  سخت گیری‌های منابع طبیعی بیشتر به نفع عشایر است و برهمین اساس همکاری و تعامل آنها با اداره منابع طبیعی باعث حفظ مراتع می‌شود.